Hybrydy 2
Foto: Arch. UM Czechowice-DziedziceNowe autobusy zostały zaprezentowane mies. zkańcom na początku kwietnia.

Pierwsze hybrydy w regionie

Trzy nowe autobusy, wyposażone w napęd hybrydowy, zasiliły flotę Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. To pierwsze tak nowoczesne pojazdy w tej części województwa śląskiego.
Autobusy firmy Solaris uroczyście przekazane zostały na placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach w czwartek 5 kwietnia. Wtedy też mieszkańcy mogli oglądać nowe pojazdy, a już następnego dnia wyjechały one na gminne drogi. Zakup właśnie takich autobusów przez czechowicki PKM nie jest przypadkowy. Potwierdza, jak dużą wagę samorząd przywiązuje do kwestii jakości usług, związanych z bezpieczeństwem i komfortem pasażerów, oraz ochroną środowiska poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Autobusy marki solaris urbino 12 Hybrid wyposażone są w szeregowy system hybrydowy HybriDrive. W rozwiązaniu tym silnik elektryczny zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu, napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności i tym samym niskim zużyciu oleju napędowego. Ekologiczny napęd pozwala na znaczące obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Pojazdy posiadają ponadto system, który wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku i dojazdu do niego oraz umożliwia odjazd w trybie bezemisyjnym. Dzięki tym rozwiązaniom autobus jest w stanie zaoszczędzić nawet do 20 proc. paliwa w porównaniu do napędu konwencjonalnego. Niezaprzeczalne walory autobusów to również klimatyzacja, bezpłatny Internet, wielofunkcyjne kasowniki, monitoring, czy system zapowiedzi głosowych. W środku znajduje się przyjazny kącik dla matki z dzieckiem, w pełni pojazdy przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.
Kolejne trzy autobusy we flocie czechowickiego PKM to część projektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przedsiębiorstwo aplikowało o kwotę przeszło 7,3 mln zł, stanowiącą 85-procentowe dofinansowanie całości zadania, polegającego na gruntownej modernizacji taboru. Wcześniej przewoźnik wzbogacił się już o cztery nowoczesne pojazdy solaris urbino 12 z silnikami diesla, spełniającymi rygorystyczne normy emisji spalin. Mieszkańcom służą one od połowy września ub.roku.

(M)