peru misje (2)
Foto: Materiały organizatorów zbiórki

Makulatura na misje

Bielszczanie rozpoczynają kolejną zbiórkę makulatury i tworzyw sztucznych, których sprzedaż pozwoli pomóc ubogim parafianom polskich misjonarzy w Boliwii i Peru.
Akcję organizuje salwatoriańska parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Cygańskim Lesie przy wsparciu biura posła Stanisława Pięty. Maria Froncz z parafii w Cygańskim Lesie, jedna z osób zaangażowanych w akcję, wyjaśnia, że poprzednio, gdy celem była budowa studni w Sudanie, udało się zebrać na tyle dużą kwotę, że umożliwiła wybudowanie dwóch studni, zamiast planowanej jednej. – Tak naprawdę niewiele potrzeba, aby pomóc, zaledwie trochę zaangażowania, bo przecież nie chodzi o przekazywanie jakichś cennych rzeczy, tylko surowców wtórnych – mówi.
Tym razem zbierana jest makulatura, nakrętki i sprasowane butelki PET, za sprzedaż których będzie można wybudować kuchnię i stołówkę dla dzieciaków z Pariacoto w Peru. To właśnie tutaj pracowali polscy misjonarze, pochodzący z Łękawicy koło Żywca bł. o. Michał Tomaszek i bł. o. Zbigniew Strzałkowski, zamordowani przez komunistycznych terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak. Franciszkanie w dalszym ciągu prowadzą tutaj parafię misyjną.
Zebrane podczas zbiórki makulatury i tworzyw sztucznych pieniądze pozwolą również na wyposażenie ośrodków wychowawczych w Boliwii, w Cochabamba i San Ramon, gdzie również pracują polscy misjonarze, siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości oraz franciszkanie.
Makulaturę, nakrętki i sprasowane butelki plastikowe należy dostarczać do Domu Sióstr Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej 20 lub na parafię NMP Królowej Świata w Mikuszowicach Śląskich przy ul. Startowej 16. Terminy zbiórki: 18-26 maja, 22-29 czerwca, 20-28 lipca, 24-31 sierpnia, 21-29 września, 19-27 października, 23-30 listopada, 14-21 grudnia.
Organizatorzy informują, że istnieje również możliwość dostarczenia kontenerów do parafii, po wcześniejszym ustaleniu terminu. Proszą też, aby butelki i nakrętki oddawać zapakowane w workach plastikowych. Informacje dostępne są na facebookowym profilu „Zbiórka makulatury dla Boliwii i Peru”.

(R)