SONY DSC
Foto: Materiały UM Szczyrk. Jeden z etapów poprzedniej edycji kolarskiego Tour de Pologne zakończył się efektownym podjazdem z metą na Orlim Gnieździe.

Podwójne kolarskie emocje w Szczyrku

Kolarski wyścig Tour de Pologne w tym roku ponownie zawita do Szczyrku. Zaplanowano przeprowadzenie tu aż dwóch etapów, w tym jednego z finiszem na Orlim Gnieździe.
Po raz pierwszy w 75. edycji Tour de Pologne peleton wjedzie do Szczyrku prawdopodobnie we wtorek 7 sierpnia. Etap prowadzić ma przez centrum miasta i przełęcz Salmopol, gdzie zlokalizowana będzie górska premia, aż do Wisły, skąd kolarze powrócą do Szczyrku. Meta usytuowana zostanie wówczas tak, jak to miało miejsce w ubiegłorocznej edycji wyścigu, na Orlim Gnieździe. – Organizatorzy i sami uczestnicy chwalili sobie etap, który zakończył się wymagającym podjazdem na Orle Gniazdo. Był on nie tylko widowiskowy i urokliwy, ale też spełniał aspekty sportowe – mówi burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.
Jeśli wstępne ustalenia się potwierdzą, kolarzom będzie można kibicować również następnego dnia w środę 8 sierpnia. W Szczyrku może zostać zorganizowana wtedy lotna premia, a rywalizacja na tym etapie zakończyłaby się w Bielsku-Białej.
By ponownie gościć prestiżowy wyścig kolarski, miasto przeznaczyło na ten cel znaczne środki finansowe w swoim budżecie. Jak zapewnia jednak burmistrz Szczyrku, to decyzja przemyślana. – Przekonaliśmy się w poprzedniej edycji imprezy, że dla naszego miasta to niesamowita promocja. Poza tym podpisując list intencyjny udziału w Tour de Pologne postawiliśmy warunek, aby transmisja telewizyjnej „jedynki” dłużej obejmowała Szczyrk – tłumaczy burmistrz Byrdy.
Wyścig zaplanowany w terminie od 4 do 10 sierpnia będzie miał w tym roku szczególny charakter. Na 100-lecie odzyskania niepodległości przypada również jego jubileuszowa 75. edycja. W Szczyrku natomiast towarzyszyć będzie obchodom 90 lat przyłączenia wsi Salmopol do miasta.

(MA)