Dni powiatu
Foto: MAN

Święto Powiatu Bielskiego

Od piątku 15 do niedzieli 17 czerwca w Porąbce potrwa Święto Powiatu Bielskiego.
Piątkowe świętowanie rozpocznie się na stadionie LKS Zapora od Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej Żaków o Puchar Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki. W tym roku Święto Powiatu Bielskiego będzie połączone z Dniami Gminy Porąbka, toteż sobota będzie skoncentrowana na prezentacji tej gminy. Po zumbie o godz. 15 będzie można obejrzeć dokonania artystyczne i kulinarne mieszkańców Czańca. O godz. 18. wystąpi grupa baletowa z MCAT Czaniec, Break Dance Showgrupa B-Kids, a następnie zespół Fundacji Braci Golec. Od godz. 19. trwać będzie zabawa taneczna.
W niedzielę m.in. przewidziano pokazy i degustacje podczas słynnego Przeglądu Kulinarnego Powiatu Bielskiego „Kulinarne Dziedzictwo” (od godz. 15). Przegląd organizowany jest już po raz dwudziesty. Biorą w nim udział przede wszystkim panie z licznych Kół Gospodyń Wiejskich powiatu bielskiego, prezentując potrawy, przygotowane według tradycyjnych przepisów, często jednak twórczo rozwiniętych. Co roku cieszy się wielkim powodzeniem uczestników Święta Powiatu Bielskiego.
O godz. 17 nastąpi oficjalne otwarcie Święta Powiatu Bielskiego, następnie wystąpi orkiestra dęta z Porąbki, mażoretki „Gracja” ze Starej Wsi, zespół „Włóczykije”, Kapela Góralska „Zbójnicy”. O godz. 20.30 swój koncert rozpocznie gwiazda wieczoru, zespół „Zakopower”. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni ok. godz. 22.

(Ł)

starostaAndrzej Płonka,
starosta bielski:
Serdecznie zapraszam wszystkich do Porąbki na Święto Powiatu Bielskiego. To szczególna okazja, bo w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości, lecz także przypada okrągła 20. rocznica utworzenia powiatów. Warto sobie zdać sprawę, że w naszej niepodległej ojczyźnie powiaty przez całe dziesięciolecia stanowiły ważne centrum życia społecznego, lecz także kulturalnego i gospodarczego.
Zwłaszcza teraz, gdy stały się w pełni samorządowe, starostwa reprezentują wszystkie części terytorium powiatów, organizują szkolnictwo średnie, wiele z zadań leczniczych, drogowych, transportu publicznego. Święto będzie okazją do zabawy, przede wszystkim kulturalnego przeglądu tego, co mamy w naszym powiecie cennego. Lecz zachęcam też do refleksji nad tym, co wspólnie przez minione dwie dekady uczyniliśmy w naszych powiatowych granicach, aby nam się żyło lepiej.