Hecznarowice szkola
Foto: Mirosław Łukaszuk. Budynku szkoły w Hecznarowicach nie można rozbudować.

Wilamowice: Projekty dla szkoły i przedszkola

W ciągu roku powstaną dwa projekty dla bardzo ważnych inwestycji – przedszkola w Pisarzowicach i szkoły w Hecznarowicach. – Oba obiekty rozwiążą problemy z brakiem miejsca w dotychczasowych placówkach – mówi burmistrz Marian Trela.
Radni Wilamowic podjęli decyzje, aby wybudować nowe przedszkole w Pisarzowicach oraz budynek oświatowy w Hecznarowicach, w którym będzie miejsce zarówno na oddziały przedszkolne, jak i klasy szkoły podstawowej. Na razie Gmina zleca wykonanie koncepcji i projektu. W obu przypadkach dokumentacja ma być gotowa do czerwca przyszłego roku, wtedy będą mogły ruszyć budowy.
Przedszkole w Pisarzowicach powstanie na pustej działce pomiędzy obecnym kompleksem szkolnym a stadionem LKS Pionier, tym samym obiekt będzie mógł wejść w skład kwartału oświatowego. Jak wyjaśnia burmistrz, zrezygnowano z początkowego pomysłu rozbudowy dotychczasowego przedszkola w starym budynku w innej części miejscowości. – Na działce obok szkoły jest dużo miejsca, wystarczy na przestronny budynek przedszkola, dojazd, parkingi i plac zabaw – dodaje burmistrz.
Dzięki nowemu przedszkolu miejsce znajdzie tu dodatkowo półtorej setki dzieci w wieku od 3 do 6 lat, łącznie więc w Pisarzowicach będzie 350 miejsc przedszkolnych. – Pozostanie jeszcze pewna rezerwa, ale trzeba się liczyć, że dzieci stale będzie nam przybywać – wyjaśnia burmistrz. Pisarzowice należą do jednych z najbardziej dynamicznie rozwijających się miejscowości w skali kraju, w ostatnich latach liczba mieszkańca wzrosła z 4 do 6 tys.
Poważniejszym wyzwaniem było jednak zapewnienie miejsca dla uczniów szkoły w Hecznarowicach. Odnowionego zabytkowego budynku nie można już rozbudowywać, tym samym stał się za ciasny na potrzeby ośmioklasowej szkoły podstawowej. Gmina zamierza wykupić działkę przy ul. Kościelnej w pobliżu szkoły i naprzeciw przedszkola. Powstanie tam całkowicie nowy budynek oświatowy, z miejscem na cztery oddziały przedszkolne i cztery klasy szkoły podstawowej, z przeznaczeniem dla młodszych roczników. – To w całości rozwiąże problemy z brakiem miejsca w szkole w Hecznarowicach – dodaje burmistrz.
Koszt obu budynków może wynieść nawet po ok. 8 mln zł, burmistrz zapowiada, że Gmina będzie zabiegać o dofinansowanie z programów ministerialnych.

(Ł)

Marian Trela MALEMarian Trela,
burmistrz Wilamowic:
Nieustannie od wielu lat w naszej gminie przybywa mieszkańców. To oczywiście pociąga za sobą konieczność rozbudowy placówek edukacyjnych. Nie byłoby to dla nas zaskoczeniem, lecz reforma oświatowa zlikwidowała gimnazja, tym samym powiększając liczebność szkół podstawowych. Problemu nie da się załatwić od razu, bo to bardzo drogie inwestycje, a też nie zawsze możliwa jest zwykła rozbudowa budynku, jak mamy tego przykład w Hecznarowicach. Podjęliśmy jednak decyzje, przede wszystkim finansowe, że w ciągu najbliższych kilku lat ten problem rozwiążemy, tworząc najmłodszym mieszkańcom bardzo dobre warunki nauki.