konkurs jaworze
Foto: Arch. UG Jaworze

Z konkursu do Brukseli

Sporą wiedzą na temat Jaworza wykazali się uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie „Jaworze wczoraj i dziś”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Jaworze Zdrój, a wspartym przez Gminę. Nagrodą główną był wyjazd do Brukseli.
Pierwsza edycja konkursu miała charakter testu wiedzy o historii Jaworza na podstawie książek Jadwigi Roik, kolejnych numerów „Echa Jaworza” oraz innych dostępnych publikacji. Z pytaniami, których zadano łącznie 30, a dotyczyły one m.in. zabytków i symboli Jaworza, uzyskania samodzielności przez gminę, liczby jej mieszkańców, czy dziejów obu parafii, zmierzyło się 18 uczniów jaworzańskich Szkół Podstawowych nr 1 i 2.
Najlepiej z udzielaniem odpowiedzi poradził sobie Konrad Niesyt, zdobywając główną nagrodę w postaci wyjazdu do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, wręczoną przez Sylwię Cieślar, wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Śląskiego. Na drugim miejscu sklasyfikowana została Paulina Mamorska, której zapewniono wyjazd do Chochołowa. Stowarzyszenie, organizujące konkurs, ufundowało nocleg, a spółka Berndorf Baderbau możliwość skorzystania z tamtejszych term. Z kolei Jędrzej Grendziński jako nagrodę za trzecie miejsce otrzymał podwójne zaproszenie do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Dla wszystkich uczestników konkursu Gmina przygotowała podwójne wejściówki do kina, które podczas uroczystości w sali pod Goruszką wręczył wójt Radosław Ostałkiewicz.
Jak przyznaje Grzegorz Nędzka, prezes Stowarzyszenia Jaworze Zdrój, celem premierowej odsłony konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży historią własnej miejscowości. Wobec dużego zaangażowania młodych jaworzan i wysokiego poziomu wiedzy zapowiedziano już, że kolejny konkurs dotyczył będzie Unii Europejskiej.

(RA)