pg silesia 10
Foto: Arch. Minister Krzysztof Tchórzewski mówił dziennikarzom o dobrej kondycji polskiego górnictwa.

Z ministrem o górnictwie

Minister energii Krzysztof Tchórzewski gościł w piątek 18 maja w Czechowicach-Dziedzicach. Spotkał się tu z zarządami spółek PG „Silesia” i Lotos, ale również załogami pracowników, o co zabiegał NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie.
Wizyta w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęła się od spotkania z prezesem Przedsiębiorstwa Górniczego „Silesia” Janem Marinovem, w którym prócz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego uczestniczył również wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Tematy istotne z punktu widzenia polskiego górnictwa przybliżono podczas briefingu prasowego. Prezes PG „Silesia” przedstawił funkcjonowanie spółki, podkreślając, że w ostatnich latach systematycznie wzrasta zatrudnienie w kopalni, utrzymując się obecnie na poziomie ponad 1,7 tys. osób. Jednocześnie przeprowadzone inwestycje przekładają się wymiernie na samą produkcję, jak i jej efektywność. Przypomniał, że tylko w latach 2011-2013, a więc krótko po przejęciu kopalni przez czeski holding energetyczno-przemysłowy w grudniu 2010 r., inwestycje w kopalni pochłonęły 700 mln zł. Wydobycie w skali roku sięga dzięki temu 2 mln ton, węgiel trafia głównie na rynek polski, ale także eksportowany jest do Niemiec, Węgier, Bułgarii, Czech, czy Słowacji.
Minister Krzysztof Tchórzewski perspektywy dla górnictwa określił w przywołanym kontekście jako optymistyczne. Jak przyznał, dostępne złoża mogą zagwarantować wydobycie węgla w Polsce nawet przez kilkadziesiąt najbliższych lat. Ważne jest – co stanowiło jeden z głównych wątków spotkania z załogą pracowników kopalni – aby dbać nieustannie o poprawę bezpieczeństwa górników, zwłaszcza w obliczu niedawnej katastrofy w kopalni „Zofiówka” w Jastrzębiu.
Minister nadmienił, że czechowickie PG „Silesia” stanowi doskonały przykład partnera współpracującego z państwem w dążeniach, by zmiany zmierzające do rozwoju górnictwa były w jak największym stopniu tymi społecznie oczekiwanymi. – Z punktu widzenia państwa ważne jest to, żeby były miejsca pracy i aby przestrzegano pewnych ustalonych zasad komunikacji społecznej – mówił minister Tchórzewski.
Goszcząc w Czechowicach minister energii spotkał się ponadto z zarządami spółek Lotos Terminale oraz Lotos Biopaliwa, a także z inicjatywy NSZZ „Solidarność” z pracownikami tych zakładów. Zapewnił, że pomimo zapowiedzi fuzji Lotosu z PKN Orlen zachowana zostanie płynność w zatrudnieniu, a wszelkie planowane przekształcenia nie spowodują żadnych zagrożeń dla pracowników.
W trakcie wizyty w czechowickich spółkach, w towarzystwie wiceministra Stanisława Szweda oraz I wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, minister Tchórzewski złożył wiązanki kwiatów upamiętniające górników, którzy zginęli pełniąc obowiązki zawodowe oraz byłych pracowników zakładów „Lotos”.

(MA)