_DSC1873
Foto: Materiały ATH

Klapki dla Gambii

W bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej zbierano klapki dla dzieci z afrykańskiej Gambii.
Dzieci i młodzież już z ponad trzystu szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych, m.in. hufców, parafii, bibliotek, zgłosiło się, by zbierać nowe, plastikowe i dziecięce klapki. W ten sposób chcą pomóc swoim rówieśnikom z Afryki. Po raz pierwszy akcję przeprowadzono rok temu, zebrano wtedy 680 par klapków. Po tamtym sukcesie w tym roku organizatorzy spodziewają się kilku, a nawet kilkunastu tysięcy par klapków.
Kulminacyjnym punktem tegorocznego zbierania jest dwudniowa „Klapkomania” na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej, czyli edukacyjne spotkanie dzieci i młodzieży, będących Ambasadorami Akcji. Wtedy to uczestnicy zbierania klapków mają okazję usłyszeć i dowiedzieć się o kulisach akcji rozdawania klapków w Afryce, jak również wziąć udział w wielkim malowaniu mapy Afryki na uczelnianym parkingu. Ponadto Klapkomanii towarzyszy szereg prelekcji popularno-naukowych, zarówno w ujęciu technologicznym, czyli o tym, dlaczego klapki nie toną i jak są wytwarzane, jak i w ujęciu literackim, czyli np. poprzez analizę motywu butów w literaturze. Dwudniowe wspólne spotkanie kończą konkursy geograficzno-podróżnicze z cennymi nagrodami ufundowanymi przez partnerów akcji.
Warto dodać, że już od początku lipca wszystkie klapki będą liczone, segregowane i pakowane do worków przez studentów bielskiej akademii. Następnie drogą morską dotrą do portu w Gambii. W tym samym czasie dotrze tam trójka studentów z opiekunem, by już na miejscu rozdawać klapki afrykańskim dzieciom.
Więcej informacji o samym przebiegu tego niecodziennego wydarzenia można uzyskać na stronie internetowej www.klapkidlagambii.pl oraz na popularnym fanpage FB.

(MK)