pokaz
Foto: Arch. UM Czechowice-Dziedzice

Ekologiczny pokaz

Dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice cieszył się pokaz techniki ekologicznego rozpalania i palenia w piecu, zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego.
Nietypowy pokaz przeprowadzony został przy okazji Pikniku Rodzinnego „Przy Fontannie”, odbywającego się w niedzielę 9 września. Poprzez to wydarzenie przypomniano, że na zanieczyszczenie powietrza, związane z działaniem przydomowych kotłowni, wpływ ma nie tylko jakość używanego paliwa, ale i sposób palenia. Zaprezentowany został sposób ładowania paleniska pieca, rozpalanie go metodą „od góry”, aby proces spalania był możliwie najbardziej efektywny, a jednocześnie najmniej uciążliwy dla środowiska.
W Czechowicach-Dziedzicach prowadzący pokaz specjalista na bieżąco odpowiadał na pytania i wątpliwości obserwujących go mieszkańców, którym przekazano również ulotki zawierające instrukcje na temat technik ekologicznego palenia. Nic jednak nie wyglądało bardziej przekonująco, niż różnica w spalinach, wydobywających się z kominów użytych w pokazie piecyków. Z komina załadowanego metodą tradycyjną pieca buchały kłęby gęstego, gryzącego dymu. Z kolei z komina pieca zapalonego metodą „od góry” wydobywały się trudne do zauważenia spaliny, świadczące o zachodzącym tam dużo lepszym procesie spalania przy użyciu identycznego węgla.
Pokaz skierowany był głównie do tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy piecami starszych typów. Zorganizowano go jako uzupełnienie szerokich działań podejmowanych w gminie Czechowice-Dziedzice na rzecz ograniczania niskiej emisji i poprawy czystości powietrza w trakcie sezonu grzewczego.

(RED)