Hybrydy 2
Foto: Arch. UM Czechowice-Dziedzice

Innowacyjność w czechowickiej komunikacji miejskiej

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wprowadza szereg nowych udogodnień dla pasażerów.
W ramach rozbudowy systemu zarządzania flotą, PKM wdroży we wszystkich autobusach innowacyjne rozwiązania. Znajdą się w nich ładowarki USB, wysokiej jakości cyfrowy monitoring wewnętrzny, blokady alkoholowe, system dyspozytorski wraz z raportowaniem, dotykowy terminal kierowcy informujący o opóźnieniu lub przyśpieszeniu kursu. Użytkownikom zostanie oddany do użytku również dynamiczny system informacji pasażerskiej, będzie on prezentowany na tablicach informacyjnych dworca autobusowego, pojawi się też internetowy portal informacji pasażerskiej, także jako aplikacja na smartfony.
W wyniku przetargu do realizacji projektu wybrana została bydgoska spółka SiMS, której urządzenia funkcjonują m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. – Czechowice-Dziedzice pod względem wdrożeń innowacyjności w komunikacji miejskiej dotrzymują zatem kroku największym miastom w Polsce – mówi burmistrz miasta Marian Błachut.
Powyższe działanie, które ma zakończyć się jeszcze w 2018 r., jest częścią projektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wcześniej flota czechowickiego przewoźnika wzbogaciła się o nowoczesne i przyjazne dla środowiska autobusy marki Solaris Urbino 12 z silnikami diesla oraz hybrydowe autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid.

(M)