bacowka
Foto: Mat. UG Brenna

Bacówka i Dom Zielin

W sobotę 13 października na Starym Groniu w Brennej została otwarta bacówka, z kolei w najbliższy piątek 19 października o godz. 14 w samej Brennej zostanie otwarty Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”. Na to wydarzenie zaprasza wszystkich wójt Jerzy Pilch.
Jak wyjaśnia Jerzy Pilch, otwarcie bacówki zostało zorganizowane przez gminę Brenna w związku z realizowanym przez województwo śląskie projektem „Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych”. Celem projektu jest zachowanie i kompleksowa ochrona cennych dla Unii Europejskiej siedlisk nieleśnych na obszarze Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Przy okazji odbyła się degustacja dań regionalnych, warsztaty przerobu wełny w filc, pokaz produkcji wyrobów z mleka owczego oraz występ kapeli góralskiej „Brynioki”.
Z kolei Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” powstał w ramach projektu „Beskid Śląski – wspólne dziedzictwo”, realizowanego wraz z czeską Bystrzycą.  Drewniana chałupa z lat 20. XX w. została adaptowana na budynek, gdzie poprzez zioła prezentowane będzie dziedzictwo Beskidu Śląskiego, związane z wołoską kulturą pasterską. Wystawa została podzielona na cztery działy: w rodzinnym domu, w zdrowiu i chorobie, na polu i w zagrodzie oraz obrzędy i święta. Wokół budynku znajduje się herbarium, czyli ogródek ziołowy. – Zapraszamy wszystkich na otwarcie. Będzie tu można poznać historię oraz tradycję naszego regionu – wyjaśnia wójt Jerzy Pilch.

(R)