Oczyszczacze czolo
Foto: Arch. UM Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice: Lepsze powietrze dla przedszkolaków

Kolejne oczyszczacze powietrza zakupione zostały i przekazane do oddziałów przedszkolnych oraz przedszkoli w gminie Czechowice-Dziedzice.
Początkiem roku przeprowadzony został pierwszy etap zadania, polegającego na wyposażeniu Żłobka Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach oraz placówek przedszkolnych w nowoczesne oczyszczacze powietrza. Gmina zakupiła wówczas 17 takich urządzeń za kwotę 15 tys. zł, środki te pochodziły z rezerwy burmistrza.
Na wstępie nowego roku szkolnego do placówek na terenie gminy trafiło kolejnych 12 oczyszczaczy, z czego 8 przekazano do publicznych przedszkoli w Czechowicach-Dziedzicach, po jednym do przedszkoli w Ligocie i Zabrzegu, taką samą ilość do dwóch czechowickich Zespołów Szkolno-Przedszkolnych. Koszty zakupu zostały tym razem pokryte z darowizny w wysokości 15 tys. zł, przekazanej na rzecz gminy przez Fundację „Lotos”.
Podjęta i systematycznie kontynuowana przez gminę inicjatywa zakupu oczyszczaczy ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia. Zalety urządzeń oczyszczających powietrze, zwłaszcza w salach, w których długi czas spędzają w grupach małe dzieci, są oczywiste. Każdy człowiek robi średnio 900 wdechów na godzinę, wprowadzając do płuc ok. 7,5 litra powietrza na minutę, czyli ponad 10 tys. litrów na dobę. Szkodliwe, a zawarte w powietrzu pyły, obniżają odporność dziecka i zwiększają ryzyko zachorowania. Oczyszczacz powietrza usuwa tymczasem do 99,97 proc. typowych alergenów unoszących się w powietrzu, takich jak bakterie, wirusy, pyłki, kurz, roztocza oraz sierść zwierząt. Nie bez znaczenia jest zdolność urządzenia do usuwania z powietrza cząsteczek PM2,5, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwych spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

(M)

marian-blachutMarian Błachut,
burmistrz Czechowic-Dziedzic:
Większość polskich miast boryka się z problemem smogu w trakcie sezonu grzewczego. Na różnego rodzaju zagrożenia, związane właśnie z zanieczyszczeniem powietrza, narażone są w naturalny sposób również dzieci. Takie uciążliwości skutkują groźnymi chorobami, których ryzyko występowania chcemy na miarę naszych możliwości minimalizować.
Inwestycja w zdrowie najmłodszych mieszkańców naszej gminy to bezwzględnie ważna kwestia. Przykładamy do niej dużą wagę, stąd kolejna zakupiona partia nowoczesnego sprzętu, dbającego o odpowiednią jakość i czystość powietrza w salach, w których przebywają najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Od dyrektorów naszych placówek wiemy, że podjęte przez nas działania spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony rodziców.