dozynki istebna 1
Foto: Jacek Kohut/Materiały UG Istebna

Istebna: Barwne święto plonów

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu środowisk przeprowadzone w niedzielę 16 września Dożynki Istebniańskie ponownie okazały się świętem idealnie łączącym góralską tradycję i unikalny w skali regionu koloryt.
dozynki istebna 2Dożynki gminne rozpoczęły tradycyjne nabożeństwa w każdej z parafii dekanatu. Główna msza święta odbyła się w Jaworzynce, sołectwie pełniącym rolę tegorocznego gospodarza uroczystości. Witanym z entuzjazmem barwnym korowodem dożynkowym wszyscy udali się następnie w radosnych nastrojach do Amfiteatru „Pod Skocznią”. Obrzęd dożynkowy, rozpoczęty śpiewem „Plon niesiemy plon”, prowadziła kapela „Jetelinka”. Podczas tradycyjnego ceremoniału pierwszy bochen chleba dożynkowego otrzymał wójt gminy Istebna Henryk Gazurek, który podziękował rolnikom za trud pracy na roli i podtrzymywanie tradycji. – To dla naszej społeczności wyjątkowa impreza, bo będąca okazją do integracji, wspólnej pracy, a potem też i zabawy. Warto pielęgnować ten piękny zwyczaj choćby po to, by znów na nowo szczycić się naszym folklorem, założyć strój regionalny i zintegrować z sąsiadami – podkreśla wójt.
W dalszej części dożynek uczestników gminnego święta zabawiały konkurencje dla gazdów, m.in. chybania ziymnioków do kosza, czy wesołe kalambury. Przez cały czas trwania wydarzenia stoiska gastronomiczne prowadziły dwie szkoły podstawowe z Jaworzynki. Wysoki poziom artystyczny zapewnili natomiast młodzi heligoniści z Jaworzynki oraz zespół „Jacy Tacy” z Trójwsi. Na zakończenie na scenie pojawił się prowadząc plenerową dyskotekę DJ Pisanka.

(M)

dozynki istebna 3