SONY DSC
Foto: Materiały MGOK Wilamowice

Jubileusz zespołu z Wilamowic

70 lat działalności ma za sobą Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Wilamowice”, który uroczyście obchodził jubileusz w sobotę 8 września.
Na sali OSP w Wilamowicach zgromadzili się dawni członkowie grupy, sympatycy, rodziny członków oraz goście, w tym starosta bielski Andrzej Płonka i wiceburmistrz Wilamowic Stanisław Gawlik oraz delegacje zaprzyjaźnionych instytucji, m.in. Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa zdjęć z działalności Zespołu, która prezentowała najważniejsze wydarzenia z ostatnich pięciu lat.
Uroczystość rozpoczęło multimedialne przypomnienie historii grupy. Część artystyczną wydarzenia uświetniła inscenizacja wilamowskiego wesela, przygotowanego w ramach projektu „RewiTEATRalizacja międzypokoleniowa”. Członkowie zespołu przyjęli dużo życzeń. Zwieńczeniem były podziękowania członków zespołu dla kierowniczki i choreografki Alicji Dusik, która od ponad osiemnastu lat prowadzi grupę. Podsumowaniem tego wyjątkowego wydarzenia był koncert jubilata.
Zespół został założony przez Jadwigę Bilczewską-Stanecką w 1948 r. Był kontynuacją grupy przedwojennej działającej przy szkole w Wilamowicach, przez lata skupiał ruch kulturalny miejscowości i przyczyniał się do zachowania unikalnej wilamowskiej kultury oraz języka wilamowskiego.

(JMS)