! inwestycje PODMIANA
Foto: mat. ATH. Rektor ATH prof. Jarosław Janicki, kanclerz Łukasz Siekliński oraz kierownictwo budowy, Józef Czulak oraz Łukasz Dzida, absolwent ATH.

Laboratoria i hala sportowa na ATH

Wakacyjną przerwę od zajęć dydaktycznych Akademia Techniczno-Humanistyczna wykorzystała na stworzenie czterech laboratoriów. Ruszyła też budowa od dawna oczekiwanej nowej hali sportowej.
Jak wyjaśnia kanclerz uczelni Łukasz Siekliński, pod koniec lipca podpisano umowę z wykonawcą hali, a już 31 lipca czechowicka firma przejęła plac budowy i rozpoczęła prace ziemne. Zgodnie z harmonogramem robót do zimy hala osiągnie tzw. stan surowy otwarty. Na początku przyszłego roku akademickiego, w listopadzie 2019 r., hala będzie oddana do użytku.
Akademia od dawna czekała na przestronną halę sportową, m.in. dla sekcji siatkówki, świetnie radzącej sobie tak w rozgrywkach akademickich, jak i ligowych. Stara sala, jeszcze z okresu stacjonowania w tym miejscu jednostki wojskowej, od dawna nie nadawała się do takich celów. Nowa hala będzie miała pełnowymiarowe boiska do siatkówki i koszykówki, wystarczające do przeprowadzania rozgrywek, będą też boiska do piłki ręcznej i futsalu. Na potrzeby zajęć boisko będzie można podzielić na strefy treningowe dla kilku grup. Rozkładane trybuny pomieszczą 120 widzów, będzie oczywiście zaplecze szatniowe, sanitarne, gospodarcze. Łącznie obiekt zajmie 1400 mkw. zabudowy, liczyć będzie 1700 mkw. powierzchni użytkowej. W drugim etapie powstaną salki fitness z siłownią oraz pomieszczenie do squasha.
Latem w istniejących budynkach uczelni powstały także cztery nowe laboratoria – dwa dla Wydziału Nauk o Zdrowiu, jedno metrologii i jedno ergonomii dla Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki. Jedno z laboratoriów medycznych pozwala na prowadzenie zaawansowanych zabiegów przedszpitalnych na wysokiej klasy fantomie. Jednocześnie zza weneckiego lustra grupa studentów może obserwować działania, nie przeszkadzając przy udzielaniu pomocy. Z kolei nowe laboratorium metrologii będzie już drugim na uczelni. Katedra metrologii oferuje swoje usługi przedsiębiorcom i przy swojej renomie nie narzeka na brak zamówień, zwłaszcza z branży automotive. Nowe laboratorium ergonomii przygotowano dla katedry inżynierii produkcji, co pozwoli rozszerzyć kształcenie na tym poszukiwanym na rynku pracy kierunku.
Jak podkreśla kanclerz Łukasz Siekliński, większość prac remontowych wykonał dział techniczno-remontowy uczelni. Wraz z zakupem nowoczesnego sprzętu, na który pozyskano dofinansowanie z funduszy zewnętrznych, całość kosztowała ok. pół miliona złotych.Jaroslaw Janicki rektor ATH 2

Prof. Jarosław Janicki, rektor ATH:
Nasze kolejne inwestycje służą wzmacnianiu potencjału zarówno badawczego, jak i dydaktycznego uczelni. Więcej dobrze wyposażonych laboratoriów oznacza nie tylko szerszą współpracę z przedsiębiorcami, ale też ciekawsze badania, przyciągające więcej zdolnych studentów. Chcę podkreślić, że większość funduszy na ten cel pozyskujemy z naukowych grantów, o które rywalizujemy z innymi uczelniami. To dowodzi, że nasze projekty badawcze są wysoko oceniane w skali całego kraju.
Cieszę się też, że udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia budowy nowej hali sportowej. Akademia, choć w porównaniu z wielkim uczelniami jest raczej niewielka, to jednak zawsze zajmowała bardzo wysokie miejsca w rankingach osiągnięć sportowych. Zależy nam na wychowaniu młodego pokolenia także pod względem kultury fizycznej, bo aktywny styl życia służy także umysłowemu rozwojowi człowieka.

! kanclerz ZROB GLOWKEŁukasz Siekliński,
kanclerz ATH:
Rozpoczęliśmy budowę długo oczekiwanej przez naszą akademicką społeczność hali sportowej. Wszystko na terenie budowy i w jego otoczeniu przygotowaliśmy w ten sposób, aby nie zakłócać procesu dydaktycznego i badawczego, ale jednocześnie maksymalnie ułatwić firmie budowlanej prace. Zależy nam, aby roboty posuwały się szybko i w przyszłym roku hala była gotowa.
Hala stanie się ważnym elementem organizacji uczelni, także w tym pozasportowym znaczeniu, jako miejsca zagospodarowania przestrzeni architektonicznej ATH. Pod tym kątem od kilku lat urządzamy zieleńce, skwery, parkingi. Potrzebujemy dróg dojazdowych, ale też tworzymy nowe miejsca wypoczynku, jak skwer poetów, wkrótce także inne miejsca, gdzie młodzież akademicka będzie mogła uczyć się i odpoczywać. To jeden z elementów naszych działań, aby stworzyć na uczelni atmosferę przyjazną, bliską i jednocześnie twórczą.