cof
Foto: Arch.

Mural jak z bajki

Jedna ze ścian wewnątrz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej ozdobiona została barwnym muralem z bajkowymi postaciami. Wykonanie tego nietypowego dzieła wsparł wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Drabek.
Z inicjatywą namalowania muralu wystąpiło Studenckie Koło Technik Malarskich TON, działające na Uniwersytecie Śląskim Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Studentki Agnieszka Król, Małgorzata Pieciukiewicz i Grażyna Paruch, prowadzone przez doktorantkę Marię Posłuszną, szukały odpowiedniego miejsca, by pomysł zrealizować. – Uznaliśmy wspólnie, że Szpital Pediatryczny, do którego każdego dnia trafiają chore dzieci, właśnie będzie takim miejscem – wyjaśnia Przemysław Drabek.
Po uzyskaniu zgody od nadzorującego placówkę starosty bielskiego Andrzeja Płonki i dyrektora Ryszarda Odrzywołka przystąpiono do realizacji. Mural zaplanowano w taki sposób, aby poprzez swój przekaz wzbudzał zainteresowanie dzieci. Trzy dni malowania ściany na parterze przy wejściu i w poczekalni „pediatryka” wystarczyło, by powstało tu efektowne dzieło. Kolorowa, pełna bajkowych postaci i zwierząt ściana, spełnia swoją rolę. – Pomysł okazał się trafiony, bo pozytywnie kojarzony przez dzieci świat bajek od razu wzbudza na ich twarzach uśmiechy i radość – zauważa wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, który sfinansował zakup farb potrzebnych do stworzenia muralu.
Jak dodaje, inicjatywa może w przyszłości doczekać się kontynuacji. – Jeśli będzie taka potrzeba i wola samych artystek, to wsparcie dla tego rodzaju szczytnych przedsięwzięć z mojej strony na pewno będzie – dopowiada Drabek.

(R)