sala janowice poludnie

Nowa sala dla Janowic

Dokumentacja budowy nowej sali gimnastycznej przy szkole w Janowicach jest już gotowa. – Będziemy zabiegać do finansowanie, aby za dwa lata sala była gotowa – mówi wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.
Jak wyjaśnia Artur Beniowski, istniejąca przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janowicach sala gimnastyczna jest za mała na potrzeby rozwijającej się społeczności sołectwa, zwłaszcza jego najmłodszych mieszkańców. Jednocześnie budowa nowego, znacznie większego obiektu sportowego, umożliwi lepsze wykorzystanie dotychczasowej sali. Zostanie ona adaptowana na dwie dodatkowe izby lekcyjne, co znacznie ułatwi organizację nauki w szkole, w której z roku na rok przybywa uczniów.
Sala będzie dysponować pełnowymiarowym boiskiem do siatkówki, w zupełności też wystarczy dla szkolnych potrzeb treningowych innych halowych gier zespołowych. W obiekcie znajdą się szatnie i zaplecze sanitarne, jak również magazynek sprzętu sportowego, dzięki czemu wypełnione będą współczesne normy dla przeprowadzania zajęć wychowania fizycznego.
Oszacowane koszty wybudowania nowej sali gimnastycznej sięgają 5 mln zł. – To kosztowna inwestycja, ale liczymy, że wiosną uda nam się pozyskać 50-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, które dysponuje funduszami na podobne inwestycje w gminach. Resztę pokryjemy z budżetu gminy – dodaje wójt Beniowski.
Przy uzyskaniu dofinansowania inwestycja ruszy w przyszłym roku, a w 2020 r. będzie można w sali rozegrać pierwszy mecz.
Wójt dodaje, że będzie to kolejna inwestycja oświatowa, przeprowadzona w gminie Bestwina w ostatnim czasie. W samych Janowicach w tzw. starym przedszkolu zostały adaptowane dwie sale, co znacznie powiększyło możliwości wychowania przedszkolnego na terenie gminie. Dzięki temu można przyjąć każdego trzylatka, jeśli rodzice wyrażą taką wolę.
Jedną z największych inwestycji, jaka została zrealizowana w minionych latach, była termomodernizacja kompleksu oświatowego w Bestwince. Z kolei w Kaniowie do ocieplenia pozostał tylko fragment budynku przedszkola, co zostanie zrealizowane w najbliższym czasie. Przy tej okazji jedno z pomieszczeń zostanie zaadaptowane na salę zajęć.
Termomodernizacja czeka również inny obiekt – budynek przedszkola i biblioteki w Bestwinie. Artur Beniowski wyjaśnia, że Gmina pozyskała na ten cel 1 mln zł dofinansowania z funduszu Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Prace ruszą wiosną przyszłego roku, powinny zostać zakończone już jesienią.

(Łu)

Beniowski maleArtur Beniowski,
wójt gminy Bestwina:
Oświata to jedna z tych dziedzin naszego gminnego życia, do której od początku przywiązujemy dużą wagę. Przez wiele lat poprawialiśmy stan techniczny szkolnych i przedszkolnych budynków, dbaliśmy o odpowiednie wyposażenie pracowni i właściwą przestrzeń do nauki i sportu. Trochę zaniepokoiła nas reforma oświaty, jednak nie wpłynęła ona w znaczący sposób na naszą organizację nauki dla najmłodszych mieszkańców gminy. Budowa sali gimnastycznej w Janowicach i związana z tym adaptacja pomieszczeń w szkole pozwoli zlikwidować jedyną niedogodność, związaną z wprowadzaniem reformy.
Mamy to szczęście, że nasza gmina się rozwija i z roku na rok przybywa mieszkańców. Oznacza to, że ciągle musimy jednocześnie dbać o rozwój bazy oświatowej, dlatego w najbliższych latach będziemy w dalszym ciągu poprawiać warunki nauki i wychowania przedszkolnego. Jesteśmy dobrze do tego zadania przygotowani.