skwer ZASTAP
Foto: Mat. UG Jasienica

Skwer europejski z fontanną

Po wielomiesięcznych pracach przygotowawczych w środę 31 października został uroczyście otwarty skwer przy Urzędzie Gminy Jasienica.
Dofinansowanie do zagospodarowania zapuszczonego zieleńca wójt Janusz Pierzyna pozyskał z funduszy transgranicznych, skwer poświęcony więc został współpracy z czeskim partnerem, miastem Petrvald. Jednym z ozdobnych elementów są „kamienie milowe” współpracy transgranicznej, na których oznaczono najważniejsze daty z wieloletnich wspólnych działań, m.in. stroje regionalne, które zakupiła Jasienica, jak i Petrvald. – Od tamtej pory zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt wspólnych projektów, które przyczyniły się do rozwoju naszych społeczności – mówi wójt Janusz Pierzyna. Wraz z nim starosta Petrvaldu Jiŕí Lukša i przewodniczący Rady Gminy Jasienica Jan Batelt przecięli wstęgę, symbolicznie otwierając skwer. Starosta Petrvaldu podarował sadzonkę trzmieliny, która zostanie nasadzona na skwerze.
Skwer powstał na miejscu zarośniętego zieleńca, który jeszcze rok temu gęsto porastały ten fragment obok Urzędu Gminy. Usunięto znaczną część nadmiernie wybujałych zarośli, uzyskując dodatkową przestrzeń, na której powstały nowe alejki z kostki brukowej. Ustawiono również kolejne ławki, nasadzono kwiaty i krzewy.
Na skwer została doprowadzona instalacja wodna i ułożone trzy granitowe głazy. W ten sposób powstała fontanna, zasilana solanką z Zabłocia. Przy skwerze zostały umieszczone również tablice z informacjami o gminie oraz z mapą Euroregionu Śląsk Cieszyński i właśnie jego nazwę będzie nosił skwer.

(UGJ)