sadzenie
Foto: Mat. Nadleśnictwa Wisła. Seniorzy z gminy Istebna zasadzili 100 sadzonek.

Zielono dla biało-czerwonej

W beskidzkich lasach na 100-lecie odzyskania niepodległości sadzono drzewa.
Istebniański Uniwersytet Seniora z okazji jubileuszu przeprowadził akcję 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości. Na terenie Nadleśnictwa Wisła w Jaworzynce Krężelce we wtorek przed Świętem Odzyskania Niepodległości sadzonki sosny pospolitej zasadziła setka seniorów. Jak informuje wiślańskie Nadleśnictwo, nowa uprawa opatrzona została pamiątkową tablicą. W podziękowaniu za akcję Nadleśnictwo Wisła zaprosiło członków Stowarzyszenia na wspólny poczęstunek na terenie Karpackiego Banku Genów w Jaworzynce Wyrchczadeczce.
Z kolei na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka setkę drzew, tym razem dębów, zasadzili uczniowie, nauczyciele, leśnicy i zaproszeni goście. Jeszcze pod koniec września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Twardorzeczce uroczyście otwarto wystawę „W drodze do niepodległości”. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz szkolnych i samorządowych, a także leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka. Po inauguracji wystawy uczniowie klas 3 gimnazjum przedstawili apel upamiętniający tych, którym Polska zawdzięcza niepodległość.
Następnie uczestnicy po krótkim apelu udali się na plac Centrum Aktywności Społecznej, gdzie czekało już 100 sadzonek młodych dębów ufundowanych przez Nadleśnictwo Węgierska Górka w ramach akcji „100 drzew na 100 lat wolnej Polski”.
Jak przypomnieli leśnicy z Węgierskiej Górki, pielęgnacja tradycji sadzenia dębów rocznicowych sięga czasu spontanicznego sadzenia dębów niepodległości, jakie przeprowadzano w latach 1918-1928. Wtedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło głównie dęby, symbolizujące siłę i długowieczność. Drzewa te dawały wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości i przetrwały do dziś.

(R)