ekopracownie (1)
Foto: Sławomir Lewczak/Mat. UG Bestwina

Ekopracownie ekstraciekawe

W szkołach naszego regionu przybyły trzy kolejne ekopracownie. W tym swoje możliwości poznawcze będą rozwijać ciekawi świata uczniowie z Bestwiny, Bestwinki i Kaniowa.
Zielone pracownie to efekt konkursu, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w których wspomniane placówki wygrały sfinansowanie kompletnego wyposażenia sal, służących do zgłębiania nauk przyrodniczych.
Najwcześniej, bo w ostatni wtorek listopada, swoją nową pracownię zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie. Wcielili się w role nauczycieli i omówili planety układu słonecznego, pokazali także fascynujący świat na szkiełku mikroskopowym, korzystali ponadto z tablicy interaktywnej. W pracowni swoje miejsce znalazło także m.in. akwarium z rybkami, makieta wulkanów, model ludzkiego ciała i aparatura do nauki ruchu Ziemi wokół słońca i własnej osi. Efektowny jej wygląd zapewnia wielkoformatowa fototapeta z widokiem Babiej Góry. Szkoła, dzięki dodatkowemu dofinansowaniu z Urzędu Gminy Bestwina, zakupiła również do pracowni nowoczesny sprzęt multimedialny, m.in. tablicę interaktywną i projektor, tablicę białą, komputer, wizualizer oraz mikroskop z kamerą.
W środę 12 grudnia otwarte zostały dwie kolejne ekopracownie. Najpierw swoją uroczystość przeżywała szkoła w Kaniowie, gdzie przybyli goście zachwycali się m.in. interaktywnym „dywanem”, maszyną elektrostatyczną, kołem Newtona, modelem układu słonecznego czy też zachowaniem różnych gatunków mrówek. Z kolei w Bestwince zapoznawali się z życiem patyczaków, procesem fotosyntezy, reakcją skał wapiennych z kwasem czy eksperymentami z kolorami.
W szkołach w Kaniowie i Bestwince wstęgę na otwarcie ekopracowni uroczyście przecinał wójt gminy Artur Beniowski. Kierownik Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW w Katowicach Ewa Cofała przyznała, że placówki na terenie gminy Bestwina wykazały się szczególną aktywnością w czwartej edycji konkursu „Zielona Pracownia 2018”, zdobywając po 30 tys. zł dotacji każda. – Zgłoszonych szkół mieliśmy ponad setkę, w konkursie nagrodziliśmy połowę. To wielkie wyróżnienie przede wszystkim dla kadry pedagogicznej i uczniów mogących rozwijać talenty w znakomitych warunkach – zaznaczyła.
Nowe pracownie służyć będą uczniom do realizacji szkolnych przedmiotów takich, jak przyroda, biologia i geografia. Po lekcjach przewidziano w nich zajęcia z uczniami zdolnymi oraz mającymi problemy w nauce, ponadto z zakresu edukacji ekologicznej. – Ekopracownie pomogą uczniom lepiej poznać planetę i to nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie z wykorzystaniem wszystkich zmysłów. Wiedza typowo książkowa zostanie natomiast poparta eksperymentami – mówią zgodnie nauczyciele placówek oświatowych w gminie Bestwina.
Satysfakcji z tak imponującego doposażenia szkół nie ukrywa wójt Artur Beniowski. – Nasza gmina stawia na liczne działania prośrodowiskowe. Ale równie ważna jest świadomość ekologiczna, której wyrazem są te wspaniałe pracownie – mówi wójt.

(M)