inzynier XXI (5)
Foto: Materiały ATH

Inżynier XXI wieku

Już po raz ósmy Wydział Budowy Maszyn i Informatyki ATH zorganizował międzynarodową konferencję „Inżynier XXI wieku”, skierowaną przede wszystkim do młodych osób, stawiających pierwsze kroki w karierze inżyniera.
VIII Międzynarodowa Konferencja Studentów oraz Doktorantów „Inżynier XXI wieku” jak co roku zgromadziła liczne grono młodych inżynierów, studentów kierunków technicznych, ale także wykładowców i przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych z kraju i ze świata. Jak zwykle głównym celem była prezentacja prac naukowych, projektowych oraz badawczych wykonanych przez studentów podczas zajęć w kołach naukowych lub w ramach prac dyplomowych. Zakres tematyczny obejmował szeroko rozumiane zagadnienia z mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, inżynierii produkcji i informatyki.
Najważniejszym punktem programu konferencji była sesja plakatowa, gdzie studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prezentowali swoje prace. Większość z nich miała wymagała od uczestników wykazania się znajomością zagadnień z mechaniki, podstaw konstrukcji maszyn, mechatroniki, inżynierii produkcji, jak i programowania.
Jak wyjaśniają organizatorzy, udział przedstawicieli przemysłu w konferencji umożliwia tak pożądanej interdyscyplinarnej dyskusji na temat zaprezentowanych prac oraz zainteresowanie ich rozwiązaniami. Obrady były prowadzone w trzech sekcjach zaadresowanych do osób zainteresowanych budową maszyn, technologiami wytwarzania, projektowaniem i mechatroniką, automatyką, sterowaniem, transmisją i przetwarzaniem danych, projektowaniem i obsługą sieci komputerowych oraz przemysłowych.
W trakcie konferencji odbyły się także prezentacje, warsztaty oraz szkolenia przygotowane przez zaproszone firmy. Ponadto zorganizowano panel dyskusyjny: „Idealny absolwent oczami pracodawców”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Równocześnie z wykładami zorganizowano konkurs na najlepszą pracę.

(RED)

Prof. Jarosław Janicki,
rektor ATH:
Inżynier XXI wieku to jedna z ważniejszych konferencji, organizowanych w naszej Akademii. Początkowo realizowaliśmy ją w ramach projektu, szybko jednak zyskała sobie wielką popularność, a co nas niezmierni cieszy, nie tylko tutaj, w lokalnym środowisku badawczym i inżynierskim, lecz wykraczając daleko poza granice regionu. Przegląd osiągnięć młodych inżynierów, czy osób aspirujących do tego stopnia, umożliwia śledzenie najnowszych trendów i zainteresowań badawczych czy konstrukcyjnych, jakie się pojawiają. Jednocześnie to okazja do refleksji dla całej branży, w którym kierunku warto zmierzać, czym się zajmować, na jakich polach szukać rozwiązań. To niezwykle inspirujące, w tym należy chyba upatrywać takiego sukcesu konferencji.

Janicki