POWIAT 5
Foto: Marcin Nikiel

Sportowa inauguracja w powiecie

Ruszył kolejny rok szkolnej rywalizacji sportowej w powiecie bielskim. Uroczyste jego rozpoczęcie nastąpiło końcem października w Centrum Sportowo-Widowiskowym w Kozach.
Doroczne wydarzenie zainaugurował ceremoniał wniesienia flag, odegrano również hymn państwowy. Tradycyjnie nie zabrakło odczytania przez samych sportowców apelu i przyrzeczenia olimpijskiego, specjalne formułki wygłosili przedstawiciele sędziów i trenerów. Po przywitaniu zaproszonych gości starosta bielski Andrzej Płonka wymienił najważniejsze osiągnięcia młodych sportowców, którzy rozsławili powiat poza jego granicami. I tak w zawodach przeprowadzonych pod egidą Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego najwyższe miejsca zdobyli w sztafetowych biegach przełajowych uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzu, tenisiści stołowi z SP nr 3 w Ligocie oraz drużyna dziewczyn w narciarstwie biegowym reprezentująca SP nr 1 w Wilkowicach. Na poziomie gimnazjalnym najlepsze lokaty na drugim stopniu podium wywalczyli siatkarze plażowi z Czechowic-Dziedzic, udanie startujący także w finale ogólnopolskim, oraz piłkarki ręczne z Bystrej. Z kolei po sukcesy w gronie licealnym sięgnęły sztafety w biegach przełajowych – chłopców z SMS Szczyrk w Buczkowicach oraz dziewcząt z LO w Czechowicach-Dziedzicach.
Starosta dodał, że znakomitych osiągnięć młodych sportowców z terenu powiatu bielskiego nie byłoby bez odpowiednio prowadzonego szkolenia już na poziomie podstawowym. W Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w minionej edycji rywalizowało łącznie 46 szkół podstawowych, 33 gimnazja i 5 szkół ponadgimnazjalnych, co dało imponującą liczbę przeszło 2,5 tys. uczniów. – Wychowanie fizyczne w szkołach, ze względu na aktywizowanie ogromnej rzeszy dzieci i młodzieży, ma niezwykle ważne znaczenie w wymiarze społecznym i indywidualnym. Jasno trzeba powiedzieć, że proces edukacji w szkole bez lekcji wychowania fizycznego i sportowych zajęć pozalekcyjnych byłby niepełny – stwierdził Andrzej Płonka.
Spotkanie środowiska sportowego w Kozach było okazją do wręczenia nagród dla najlepszych szkół w minionej edycji Powiatowych Igrzysk, uhonorowania trenerów i działaczy, a także złożenia życzeń dalszych sukcesów, czego wraz ze starostą dokonał przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski. Z rąk starosty bielskiego puchar dla olimpijskiej nadziei powiatu otrzymał utytułowany biegacz sekcji lekkoatletycznej MKS-u Czechowice-Dziedzice Rafał Pająk. Pełniących rolę gospodarzy imprezy wójta gminy Kozy Krzysztofa Fiałkowskiego i dyrektora CSW Konrada Hamerlaka uhonorował symbolicznie Dariusz Janko, przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.

(MAN)

POWIAT 4