ATH BB
Foto: Mat. ATH

Przedsiębiorczość dla młodzieży

Uczniowie z dwóch bielskich szkół średnich wzięli udział w projekcie kształcącym przedsiębiorczość, współtworzonym przez bielską Akademię Techniczno-Humanistyczną. Przygotowane podczas zajęć biznesplany młodzi ludzie zaprezentowali podczas konferencji w środę 19 listopada.
Projekt „Obudź w sobie przedsiębiorcę” realizował zespół z ATH. Partnerami międzynarodowego projektu były uczelnie z Czech (VŠB-Technical University of Ostrava – koordynator projektu) i Islandii (University of Iceland). W pierwszej kolejności twórcom projektu zależało, aby przeanalizować potrzeby uczniów, a następnie zaproponować ćwiczenia i nowoczesne formy pracy z młodzieżą, które w ciekawy i merytoryczny sposób wzbogacą program dydaktyczny z zakresu przedsiębiorczości. Przygotowano kilka modułów szkoleniowych z każdego etapu prowadzenia biznesu, m.in. z praktyczną wiedzą z zakresu motywacji do prowadzenia firmy, kreowania pomysłów na biznes oraz tworzenia biznesplanów, nawiązywania i utrzymywania relacji biznesowych, pozyskiwania zasobów koniecznych do rozwoju firmy, czy też budowy strategii marketingowych firmy.
Do praktycznego wykorzystania przygotowanego w ten sposób programu zespół z bielskiej uczelni zaprosił uczniów bielskich II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka oraz Zespołu Szkół im. gen. Stanisława Sosabowskiego. Młodzież miała okazję w nowoczesny sposób uczyć się o marketingu i sprzedaży, kreatywności w biznesie i efektywnej prezentacji. – Na pewno można się nauczyć, jak zostać biznesmenem – zgodnie stwierdzili uczniowie biorący udział w programie.
Rezultaty wspólnej pracy w formie biznesplanów zaprezentowane zostały przez w ATH 19 listopada na konferencji podsumowującej projekt. Jury konkursowe przyznało 3 nagrody w kategorii: „kreatywny i innowacyjny plan biznesowy” oraz wyróżnienia w kategorii „motywacja do działania”. Uroczysta gala była również okazją do podjęcia rozmów na temat dalszej współpracy i kontynuowania starań o kolejne środki finansowe, które umożliwią rozwój kompetencji kluczowych, społecznych oraz edukacyjnych uczniów szkół średnich, jak i wsparcie grona pedagogicznego nowoczesnymi narzędziami dydaktycznymi.
Ostatnia faza projektu „Find your inner inventor” zakłada porównanie doświadczeń ze wszystkich krajów partnerskich i przygotowanie ostatecznej wersji innowacyjnego zestawu ćwiczeń i opisów zadań merytorycznych. Będzie on dostępny dla wszystkich zainteresowanych kształceniem przedsiębiorczości w szkołach średnich. – Dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej było to doświadczenie potwierdzające, jak ważne są działania w ramach tzw. trzeciej misji uczelni, skierowane w stronę rozwoju lokalnej społeczności – mówi rektor ATH prof. Jarosław Janicki.

(DM)