Stacja paliw CNG
Foto: Magdalena Wróbel-Zyzańska. Podpisaniu towarzyszyła prezentacja nowoczesnego autobusu zasilanego CNG.

Autobusy na gaz ziemny

Tani i wyjątkowo przyjazny dla środowiska gaz ziemny będzie zasilał nowe autobusy PKS-u, jeżdżące po drogach powiatu bielskiego. Wcześniej w bazie przy ul. Legionów w Bielsku powstanie stacja paliw CNG ze specjalistyczną instalacją.
W Jaworzu wiceprezes spółki PKS w Bielsku-Białej SA Paweł Sadza oraz wiceprezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. Marcin Szczudło podpisali pod koniec stycznia list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy przy budowie stacji paliw CNG w bazie bielskiego PKS. Uroczystemu podpisaniu dokumentu towarzyszyli wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński i wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz, zarazem przewodniczący Zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, do którego właśnie bielski PKS należy.
Jak wyjaśnia Radosław Ostałkiewicz, umowa zagwarantuje dostawę sprężonego gazu ziemnego dla bielskiego PKS i pozwoli na tankowanie nim odpowiednio do tego paliwa przystosowanych autobusów. Powiatowy przewoźnik zaplanował zakup 26 nowych, ekologicznych autobusów na CNG do końca 2020 roku w ramach projektu unijnego „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego na terenie Powiatu Bielskiego – zakup taboru autobusowego”. Łącznie zakup ma pochłonąć kwotę 32,7 mln zł, z tego 70 proc., a więc 22,6 mln zł, pochodzić będzie z dofinansowania z funduszy unijnych.
Podczas spotkania zaprezentowano pojazd marki Iveco Crossway 12LE zasilany gazem ziemnym, który jest  nowoczesnym, niskopodłogowym autobusem miejskim o długości 12 m i zdolności przewozowej 90 pasażerów (31 miejsc siedzących). Pojazd był testowany w ostatnim czasie przez bielski PKS.
CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych, dlatego stanowi jedno z najlepszych paliw do napędzania transportu publicznego. Według ekspertów wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na rzecz CNG pozwoli na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń, m.in. tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc., a najbardziej przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM nawet do 99 proc. Ponadto, silniki zasilane CNG pracują ciszej w porównaniu z jednostkami napędzanymi olejem napędowym.
Zdaniem prezesa PKS w Bielsku-Białej Marka Małachy, wprowadzenie do eksploatacji 26 nowych pojazdów znacząco poprawi warunki podróżowania mieszkańców. Zarazem inwestycja przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w regionie. – Decyzja PGNiG dotycząca budowy stacji CNG na terenie Bielska-Białej to wyraźny sygnał do podjęcia działań związanych z wymianą taboru na zasilany paliwem CNG. Dotyczy to nie tylko autobusów w służbie komunikacji publicznej, lecz także pojazdów komunalnych – mówi Marek Małacha. Ze stacji będą mogli korzystać również okoliczni mieszkańcy. Obecnie najbliższa tego typu stacja zlokalizowana jest na terenie Tychów.
Jak mówi z kolei Marcin Szczudło, wiceprezes spółki PGNiG Obrót Detaliczny, segment gazomobilności w Polsce rozwija się w ostatnim okresie bardzo dynamicznie i wskazuje, że taka dynamika zostanie zachowana w kolejnych latach. Bielsko-Biała jest bowiem już trzecim partnerem spółki do współpracy w tym segmencie.
PKS w Bielsku-Białej należy do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, powołanego z inicjatywy starosty bielskiego Andrzeja Płonki przez 9 lokalnych gmin oraz powiat bielski. Członkom Związku zależy na modernizacji i rozwoju transportu publicznego poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz usprawnianie połączeń sieciowych na terenie powiatu oraz Bielska-Białej. – Chcemy zachęcać mieszkańców, aby ekologiczne autobusy stały się dla nich środkiem transportu pierwszego wyboru. Dlatego zależy nam, aby samorządy utrzymały komunikację zbiorową w powiecie – wyjaśnia Radosław Ostałkiewicz. Dodaje, że oprócz sprawnej obsługi połączeń zależy im również na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych i hałasu. – Chcemy to osiągnąć dzięki wymianie taboru autobusowego na nowocześniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska. Realizowany przez nas projekt z całą pewnością przyniesie wyraźną poprawę jakości życia mieszkańców regionu – dodaje przewodniczący Związku.

(MWZ)