komin-pixabay.com_-755x459
Foto: Pixabay

Mniej smogu na śniegu

Szczyrk w tym roku zrealizuje trzeci etap projektu wymiany starych kotłów.
Jak wyjaśnia burmistrz Antoni Byrdy, dofinansowanie dla właścicieli nieruchomości to jeden z elementów Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Szczyrk na lata 2017-2019. – Jak większość polskich miejscowości, w okresie grzewczym dusimy się w smogu. W naszym przypadku jest to tym bardziej dotkliwe, że znajdujemy się w dolinie, a zanieczyszczenie powietrza doskwiera również tysiącom narciarzy, którzy w sezonie przyjeżdżają do nas odpocząć – mówi.
I tak właściciele nieruchomości, posiadający stare piece węglowe otrzymają 6 tys. zł na jego wymianę na kocioł węglowy 5 kl. wydajności, a 6,5 tys. zł na kocioł gazowy. Dofinansowanie nie może przekroczyć połowy całości kosztów, związanych z wymianą ogrzewania. Jak do tej pory udało się wymienić po 30 starych pieców – na 20 węglowych i 10 gazowych. Burmistrz zauważa jednak tendencję coraz większego zainteresowania kotłami gazowymi, dlatego w tym roku zamierza odwrócić proporcje i wymienić stare piece na 20 gazowych i 10 węglowych nowej generacji. Nabór wniosków na ten rok już się zakończył, Urząd Miasta zaznacza, że realizację Programu uzależnia od uzyskania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Innymi elementami programu ograniczenia niskiej emisji w Szczyrku są termomodernizacje budynków użyteczności publicznej, częściowo już zrealizowane, np. w obu szkołach. W planach jest również ograniczenie ruchu samochodów w sezonie narciarskim, spaliny stanowią sporą część zanieczyszczonego powietrza. Toteż burmistrz zamierza stworzyć olbrzymi parking na terenie byłego kempingu Skalite i zorganizować dla turystów i narciarzy dowóz autobusami, co znacznie ograniczy ruch w mieście.

(Łu)