prezydentowa (2)
Foto: G. Ławeczka/Mat. UG Wilamowice

Pierwsza Dama w ochronce w Wilamowicach

W piątek 8 lutego żona Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi w Przedszkolu Niepublicznym – Ochronce im. św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach.
Pierwsza Dama odpowiedziała na zaproszenie przedszkolaków i pojawiła się w Wilamowicach jako niezwykły gość. Podczas wizyty dzieci z Ochronki miały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. Najmłodsza grupa, „Odkrywców”, trzylatków zaprezentowała swoją wiedzę związaną z rodziną. Przedszkolaki pokazały Pani Prezydentowej zdjęcia swoich najbliższych, a Pierwsza Dama dopytywała dzieci o imiona osób z fotografii. Także Ona przywiozła ze sobą rodzinne fotografie, dzięki czemu dzieci zobaczyły zdjęcia Pary Prezydenckiej z ich czasów przedszkolnych, także zdjęcia brata i rodziców. Pierwsza Dama bardzo chętnie opowiedziała kilka historii z życia jej rodziny. Wraz z przedszkolakami wzięła udział w tańcach i zabawach proponowanych przez nauczycieli. Nie obyło się również bez ciekawych pytań najmłodszych przedszkolaków. Dzieci zainteresowane były kolorem kreacji założonej specjalnie na tę wizytę.
Następną grupą, która gościła na zajęciach Agatę Kornhauser-Dudę, były pięcioletnie „Żabki”, czyli najstarsze przedszkolaki. Tutaj Pani Prezydentowa zapoznała się z tradycjami i bogatą kulturą Wilamowic. Pierwsza Dama przywitała się w języku wilamowskim, wzbudzając radość wszystkich zebranych. Okazało się, że przyjechała doskonale przygotowana. Zapoznała się z kulturą regionu. Pierwsza Dama, z wykształcenia germanistka, nauczyła przedszkolaków kilku zwrotów w języku niemieckim, miała też okazję obejrzeć ludowe stroje, w które ubrane były dzieci. Starszaki opowiadały m.in. o śmierguście, a także opisywały strój wilamowski. Pani Prezydentowa została również zaproszona do nauki wilamowskiego tańca.
Z kolei podczas wizyty Pierwszej Damy w grupie czteroletnich „Bystrzaków” dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w quizie o Polsce. Pani Prezydentowa z chęcią pomagała dzieciom w rozwiązywaniu zagadek i układaniu puzzli. Zatańczyła z dziećmi „Taniec Przyklejaniec”. Na koniec zajęć dzieci zaprezentowały inscenizację taneczną, pokazującą historię Polski, jej zniewolenie przez zaborców oraz siłę Polsków walczących o nasz naród. Na koniec zaborcy padają na kolana przed Polską i oddają Jej koronę. Pani Prezydentowa zadawała pytania dzieciom, a przedszkolaki znały wszystkie odpowiedzi. Okazało się, że mają świetną wiedzę o Polsce.
Kończąc spotkanie w Ochronce Pierwsza Dama dziękowała za wspaniałe zajęcia i chwile, które mogła spędzić z dziećmi. Razem z całą społecznością przedszkola odśpiewała Hymn Ochronki oraz uczestniczyła w modlitwie za Ojczyznę. Pierwsza Dama podczas poczęstunku gratulowała pedagogom ich osiągnięć oraz efektów pracy. Mówiła o otwartości dzieci, a także o widocznym zaufaniu, jakim darzą wychowawców.

Klaudia Mynarska