samochod Janowice
Foto: Sławomir Lewczak/Mat. UG Bestwina

Scania dla strażaków z Janowic

Nowy, średni pojazd marki Scania P360 trafił do podziału bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach.
Samochód dla jednostki był potrzebny, wszak dotychczas użytkowany star 244 z 1986 roku został przez lata mocno wyeksploatowany. Nowy wóz nie tylko prezentuje się efektownie, ale spełnia istotne kryteria, by dobrze służyć w działaniach bojowych. Scania pomieści 3 tys. litrów wody, posiada wyciągarkę, maszt oświetleniowy oraz napęd na wszystkie osie.
Zakup pojazdu to efekt przede wszystkim wkładu Urzędu Gminy Bestwina na poziomie ponad 380 tys. zł oraz dofinansowań – z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (200 tys. zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (191 tys. zł.), Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (70 tys. zł), jak również środków własnych jednostki (140 tys. zł).
Wóz trafił do jednostki 25 stycznia, krótko później przeszedł chrzest bojowy podczas jednej z akcji strażaków w terenie. Oficjalne jego przekazanie dla OSP Janowice nastąpi podczas uroczystości zaplanowanej na 18 maja br. Warto zaznaczyć, że to kolejny już pojazd, jaki w ostatnich latach przekazany został do dyspozycji jednostek w gminie. Wcześniej zaopatrzone w nowe, bądź używane, ale w bardzo dobrym stanie technicznym, zostały straże w Bestwince, Bestwinie i Kaniowie.

(M)

Beniowski maleArtur Beniowski,
wójt gminy Bestwina:
Zakup kolejnego wozu strażackiego, tym razem dla jednostki z Janowic, to bardzo istotna kwestia. Nasza gmina znana jest przecież z ochotniczych straży pożarnych, które należą do najlepszych, a o wysokim ich przygotowaniu świadczy to, że każda z czterech jednostek znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Nie byłoby to wszystko możliwe bez wsparcia na różnych płaszczyznach, jakie staramy się co roku udzielać. Mamy świadomość, że coraz lepsze warunki funkcjonowania straży przekładają się na jakość pełnionych obowiązków przez druhów, a tym samym i bezpieczeństwo mieszkańców całej gminy Bestwina. Strażacy, którzy swoją wymagającą służbę pełnią bezpłatnie, wyjeżdżają do pożarów, pomagają w sytuacjach wystąpienia anomalii pogodowych, także wtedy, gdy dochodzi do wypadków drogowych. Dzięki tej dbałości o nich mają świadomość, że są ważną częścią naszej gminnej społeczności, cieszą się równocześnie dużym społecznym zaufaniem. I nie jest to przypadkowe, bo jesteśmy z nich dumni i wdzięczni im zarazem za poświęcenie na rzecz mieszkańców gminy.