Spektakl Maly Ksiaze
Foto: Sławomir Lewczak/Mat. UG Bestwina

Szkolny Mały Książę

Podtrzymując kilkuletnią już tradycję uczniowie, nauczyciele i przyjaciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach spotkali się w sobotę 9 lutego na barwnym spektaklu.
Tym razem, przede wszystkim z aktorskim udziałem uczniów uczęszczających do janowickiej placówki, zaprezentowano we współczesnym odniesieniu doskonale znaną powiastkę filozoficzną „Mały Książę”. Reżyserka i autorka scenariusza Jolanta Kuczyńska zaadaptowała oryginalny tekst książki na potrzeby szkolne, dzięki czemu możliwe było zaangażowanie praktycznie całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Sam tytułowy Mały Książę podróżujący po wszechświecie był odgrywany przez kilka aktorek, w przedstawienie wkomponowano tańce w wykonaniu klas młodszych, z piosenkami wystąpili uczniowie klasy 2, nie zabrakło również chóru i solistek.
Właśnie taki spektakl wybrany został w tym roku nieprzypadkowo. Dojrzała opowieść o zderzeniu dwóch światów – szczerego, prostego i beztroskiego dzieciństwa oraz dojrzałości podszytej lękami, nałogami, nacechowanej brakiem czasu, pragnieniem władzy i pieniędzy – zmusić miała widzów do refleksji i zapytania samego siebie: „Czy mam w sobie jeszcze coś z dziecka?”.
Warto zaznaczyć, że w poprzednich latach podopieczni szkoły w Janowicach także początkiem każdego roku odgrywali cieszące się dużym zainteresowaniem spektakle. Na kameralnej scenie gościli w przeszłości m.in. Rybak i Złota Rybka, Dzielny Ołowiany Żołnierzyk, Kopciuszek czy cała plejada bohaterów baśni Andersena i braci Grimm.

(M)