Przelom Kaniow
Foto: www.przelom-kaniow.info

70 lat Przełomu

O historii klubu i miejscowości, a także dniu dzisiejszym i planach na najbliższą przyszłość, mówili członkowie LKS Przełom Kaniów podczas uroczystej gali 2 marca z okazji 70-lecia klubu.
Klub oficjalnie powstał w 1949 r., ale w Kaniowie chętnie odwołują się do tradycji sportowych, sięgających jeszcze czasów przed I wojną światową. Nawet jednak w tych oficjalnych początkach nie było lekko, mecze rozgrywane były na podmokłych łąkach. W swojej historii istniały tutaj sekcje lekkoatletyki, szachów oraz występów artystycznych, a także wędkarska i kajakarska. Największym dotychczasowym sukcesem był dwukrotny awans do ligi okręgowej.
Dziś klub z Kaniowa ma 7 drużyn w kategoriach wiekowych: maluchy, orliki, żaki, młodzicy, trampkarze, seniorzy i oldboje. Warto dodać, że tylko w drużynach dziecięcych występuje około stu zawodników, grają tu też dwie dziewczyny. – Klub ma z jednej strony swoje bogate tradycje, ale nie zaniedbuje tego, aby stwarzać jak najlepsze warunki dla zwolenników aktywności w różnym wieku – mówi wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.
Obecna działalność LKS Przełom nie ogranicza się do rozgrywek ligowych. Renomę zyskało charytatywne „Święto Sportu”, w wakacje odbywa się Turniej Dzikich Drużyn, w okresie Bożego Narodzenia członkowie gromadzą się na wigilii, zaś liczne akcje charytatywne dla potrzebujących i chorych dzieci sprawiają, że pod tym względem klub z Kaniowa jest prawdziwym ewenementem. Wielkie wsparcie od 1990 r. okazuje kilkunastoosobowy Klub Kibica.
Podczas gali wspominano zmarłych działaczy i piłkarzy, przede wszystkim niezwykle zasłużonego Karola Ryszkę, na którego cześć rozgrywany jest doroczny memoriał. Jego III edycja poprzedziła uroczystą galę.

(SL)