rekord (1)
Foto: Mirosław Łukaszuk

Szkoła wysokich standardów

Dzięki połączeniu sportu i edukacji w jednym miejscu bielskie Szkoły Mistrzostwa Sportowego BTS Rekord umożliwiają wszechstronny rozwój wielu uzdolnionym piłkarsko uczniom.
Szkoły mieszczące się w nowoczesnych obiektach przy ulicy Startowej w Cygańskim Lesie składają się obecnie z dziewięciu oddziałów. Do trzech klas licealnych, jednej gimnazjalnej oraz pięciu na poziomie szkoły podstawowej uczęszcza łącznie przeszło 200 uczniów. Mają tam znakomite warunki, placówka dysponuje do celów edukacyjnych nowoczesnymi i wyposażonymi w sprzęt multimedialny salami lekcyjnymi, jest tu też biblioteka, stołówka oraz zaplecze gospodarcze z szatniami.
Równie imponująca jest baza sportowa. Składają się na nią trzy boiska piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią o różnych wymiarach, pełnowymiarowe boisko trawiaste, hala sportowa, boisko wielofunkcyjne, siłownia oraz salka na potrzeby zajęć fitness. Z kolei przy ul. Gałczyńskiego uczniowie mogą liczyć na zakwaterowanie w komfortowych warunkach internatu BTS Rekord, gdzie przygotowano dla nich m.in. specjalne pomieszczenia do nauki przy całodobowej opiece pedagogicznej.
Funkcjonalnie urządzone Szkoły Mistrzostwa Sportowego są idealnym miejscem, by skutecznie łączyć naukę ze szlifowaniem umiejętności gry w piłkę nożną i futsal. Właśnie te dyscypliny królują w bielskiej placówce. – Sport z edukacją idą u nas w parze. Pilnujemy tego, aby uczniowie zdobywali wszechstronną wiedzę i nie zaniedbywali żadnych typowo szkolnych obowiązków – mówi dyrektor sportowy SMS Rekord Jarosław Krzystolik. – Liczymy się z tym, że nie wszyscy nasi uczniowie będą zawodowo uprawiać sport. Dlatego tak ważne jest, by zagwarantować im odpowiednie wykształcenie – dodaje dyrektor.
rekord (4)Idealnym potwierdzeniem dobrze przebiegającego procesu edukacyjnego są stypendia naukowe, którymi objętych jest ponad 40 podopiecznych szkoły. SMS może poszczycić się także certyfikatem „Wiarygodna Szkoła”, przyznawanym tym placówkom, które cechują się odpowiednim poziomem nauczania i wychowania oraz zapewniają bezpieczeństwo swoim uczniom. Warto dodać, że realizowany program jest tu identyczny, jak w szkołach publicznych, a naukę licealistów wieńczy egzamin maturalny.
Aspekt sportowy to niekończące się pasmo sukcesów. Drużyny futsalowe nie mają sobie równych w skali kraju w poszczególnych kategoriach wiekowych. Absolwenci SMS Rekord w coraz większym wymiarze stanowią o obliczu zespołu seniorskiego z Cygańskiego Lasu, który dzierży miano mistrza Polski w futsalu. Obecni uczniowie reprezentują z kolei ekipy pod szyldem piłkarskiego BTS Rekord w rozgrywkach najwyższego szczebla wojewódzkiego wśród juniorów starszych i młodszych, trampkarzy młodszych i starszych, a także młodzików. Zasilają jednocześnie drużynę występującą w III lidze. Znaczącymi osiągnięciami mogą pochwalić się również dziewczyny, które m.in. walczą o awans do Ekstraligi piłkarskiej i utrzymały się w rozgrywkach futsalowej elity.
Kurs na młodzież, odważnie obrany przez bazujący na szkole klub z Cygańskiego Lasu, przynosi wymierne korzyści. – Wymienić można już sporo zawodników, którzy edukację w SMS Rekord zakończyli, a dziś pną się w górę swoich sportowych karier. Damian Hilbrycht obecnie broni barw Podbeskidzia, Alan Czerwiński występuje w Zagłębiu Lubin, a Michał Bojdys w ROW-ie Rybnik. Futsalowcy Michał Kałuża, Jan Dudek, Tomasz Gąsior czy Kamil Surmiak regularnie grają w Futsal Ekstraklasie, zaś Michał Marek czy Łukasz Biel stanowią o sile tego samego zespołu – zaznacza Jarosław Krzystolik.
rekord (7)Wszystkie sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie odpowiednio wykwalifikowana kadra trenerska, realizująca wraz ze swoimi podopiecznymi program minimum 16 godzin zajęć sportowych w każdym tygodniu. Wobec podjętej współpracy z Polskim i Słowackim Związkiem Piłki Nożnej oraz zaprzyjaźnionym klubem MSK Namestovo zrealizowana została w ub.roku nowatorska ścieżka szkolenia trenerów Rekordu podczas kursów UEFA A i B. Poszerzona wiedza trenerska w oczywisty sposób przekłada się już na podnoszenie umiejętności młodych sportowców na wszystkich szczeblach szkolenia piłkarskiego.
W SMS Rekord istotną wagę przywiązuje się również do realizowanego programu motorycznego, który realizują młodzi piłkarze oraz do treningu mentalnego. Dodatkowo klub jest na dobrej drodze, by uzyskać tzw. złoty poziom w certyfikacji szkółek piłkarskich w naszym kraju w ramach programu pilotażowego, który wdrażany jest przez PZPN.
Tak zorganizowana placówka nie ma problemów z naborem do kolejnych szkolnych roczników. – Ale i tego procesu nie zaniedbujemy. Prowadzimy wnikliwą obserwację uczniów-kandydatów do naszej SMS, którzy zgłaszają się do szkoły i chcą rozpocząć w niej naukę. Nasze kryteria sportowe i edukacyjne gwarantują coraz wyższą jakość – przyznaje dyrektor Krzystolik.

(MAN)

Marcin Kozina (uczeń SMS Rekord): Szkoła ta jest bardzo dobrym miejscem na rozwój nie tylko piłkarski, ale też w dziedzinie nauki. W szkole jest wysoki poziom. Mamy dobrze wykwalifikowanych trenerów, którzy zawsze służą pomocą nie tylko na boisku, lecz i poza nim. Panuje tu fajna atmosfera, można porozmawiać na każdy temat z nauczycielami. Nie jest też nudno, zawsze dzieje się coś ciekawego. Myślę, że można połączyć tu odpowiednio naukę ze sportem. Uważam, że to właściwy wybór dla młodych adeptów piłki nożnej już w rocznikach, które chodzą do szkoły podstawowej.

Damian Hilbrycht (absolwent SMS Rekord): SMS jest dobrym wyborem dla dzieci, które myślą o uprawianiu sportu, jakim jest piłka nożna. Szkołę charakteryzuje przyjemna atmosfera, nauczyciele są mili, zawsze pomocni i przede wszystkim zdają sobie sprawę, że oprócz nauki uczniowie uprawiają też sport. Kadra trenerska jest wysoko wykwalifikowana i w pełni profesjonalnie podchodzi do swojego zawodu. Moim zdaniem to idealna placówka, w której można pogodzić naukę ze sportem.

rekord (2)