SONY DSC
Foto: Materiały UM Szczyrk. W ub.roku otwarty został plac zabaw w centrum miasta, który w słoneczne dni jest miejscem rozrywki wielu rodzin.

Kolejne place zabaw w Szczyrku

Dwa zupełnie nowe place zabaw powstaną jeszcze tego lata w rejonie Soliska i Skalitego w Szczyrku.
Już w ub.roku w centrum miasta przy ul. Deptak nad Żylicą wybudowane zostało miejsce do rekreacji z prawdziwego zdarzenia, bo obok placu zabaw zaprojektowano rozbudowaną strefą aktywnego wypoczynku. Stanęły tu m.in.: wielofunkcyjny zestaw do zabawy, złożony ze zjeżdżalni, ruchomego mostku i dysków, a także podestu, piaskownica, bujak na sprężynie, huśtawka, stoły do ping ponga czy funkcjonalny zestaw wspinaczkowy. Z myślą o osobach starszych zamontowano urządzenia stymulujące rozmaite partie mięśniowe, a całość terenu oświetlono.
Gdy tylko sprzyjają warunki pogodowe plac przeżywa prawdziwe oblężenie. Wobec tego burmistrz Antoni Byrdy uznał, że w tym roku należy stworzyć kolejne miejsca rozrywki dla najmłodszych szczyrkowian wraz z ich rodzinami. I tak w rejonie zatoczki autobusowej na Solisku powstanie plac zabaw o wymiarach 8 na 18 m, nieco większy będzie z kolei ten nieopodal kempingu Skalite w dolnym Szczyrku. Koszt w pierwszym przypadku szacowany jest na ok. 65 tys. zł, w drugim wynosi ok. 70 tys. zł. Obecnie trwa opracowywanie i uzgadnianie dokumentacji projektowej dla przedsięwzięć, które latem zostaną zrealizowane.
Wspomniane place będą służyły aktywnemu spędzeniu czasu, a przy tym będą bezpieczne. Dzieci skorzystają m.in. z zestawów ze ślizgawką, huśtawek, bujaków sprężynowych oraz tablic do gry i rysowania. Odpocząć będzie można na ławkach, a teren placów zostanie ogrodzony.
Miasto zamierza jeszcze zwiększyć liczbę podobnego typu miejsc do rekreacji. To uzależnione jest jednak w dużej mierze od uzyskanego dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Otwarte Strefy Aktywności”. Wnioski, uwzględniające utworzenie placów przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz w rejonie tartaku przy ul. Uzdrowiskowej, zostały już złożone. Rozstrzygnięcie ma nastąpić pod koniec czerwca, ale z racji wysokiego dla Szczyrku wskaźnika zamożności w przeliczeniu na jednego mieszkańca, środki dla wspomnianych zadań mogą nie zostać przyznane.

(MAN)

ByrdyAntoni Byrdy,
burmistrz Szczyrku:
To kolejny rok, w którym w budżecie gminy i planach inwestycyjnych założyliśmy środki na place zabaw. Nowocześnie urządzona strefa rekreacyjna w centrum doskonale się sprawdza, korzystają z tego miejsca zarówno nasi mieszkańcy, jak i turyści w różnym wieku.
Z jednej strony aktywność fizyczna i ruch przebywając na świeżym powietrzu są bardzo potrzebne, z drugiej natomiast nie zapominamy o integracji, w szczególności dotyczy to społeczności szczyrkowskiej. Systematycznie Szczyrk staje się więc coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i wypoczynku.