sejmik
Foto: Mat. SP Hecznarowice. Przedstawiciele nagrodzonych szkół wraz gośćmi honorowymi sejmiku i organizatorami.

15 lat w Unii

Uroczysty Sejmik Uczniowski Gminy Wilamowice w środę 8 maja został poświęcony 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Były to zarazem gminne obchody tego wydarzenia.
Sejmik zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Hecznarowicach, sama uroczystość odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach. Przewodnim tematem stało się zagadnienie „Młodzież polska na europejskim rynku pracy”. Na widowni zebrali się delegaci Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice na czele z jego prezesem Dominkiem Wojtachem oraz uczniowie szkół gminy Wilamowice, uczestnicy XV edycji Gminnego Konkursu „Europa – nasz wspólny dom” wraz ze swoimi nauczycielami.
Sejmik otworzyła krótka część artystyczna, przygotowana przez uczniów hecznarowickiej szkoły. Zaprezentowali oni „Listy z przeszłości czyli średniowieczne początki integracji europejskiej”, a następnie hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”. W drugiej części głos zabrał burmistrz Marian Trela, który omówił obecność Polski w Unii Europejskiej z perspektywy gminy Wilamowice. Dziekan Wydziału Finansów i Technologii Informatycznej Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej Elżbieta Rak-Młynarska zaprezentowała wykład „Młodzież polska na europejskim rynku pracy”, z kolei europoseł Jan Olbrycht opisał młodzieży i gościom kulisy prac w Parlamencie Europejskim.
Burmistrz Marian Trela wraz z europosłem Janem Olbrychtem wręczyli również pamiątkowe nagrody i puchary, tym samym podsumowując XV gminny konkurs „Europa – nasz wspólny dom”. Puchar za zwycięstwo otrzymała Szkoła Podstawowa w Hecznarowicach, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Wilamowicach, trzecie – Szkoła Podstawowa w Pisarzowicach. Podziękowania złożono Annie Markiel, koordynatorowi XV edycji konkursu „Europa – nasz wspólny dom”.
Spotkanie zakończył poczęstunek sfinansowany przez Radę Rodziców SP Hecznarowice.

Maciej Żarski