hala duza
Foto: Mat. SMS

Hala dla mistrzów sportu

Dobiega końca budowa hali sportowej dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach, będzie można z niej korzystać już we wrześniu, gdy uczniowie powrócą po wakacjach do szkoły.
Nowy obiekt przechodzi już niezbędne procedury odbioru i jak zapewnia dyrektor szkoły Jarosław Konior, wraz z pierwszym dzwonkiem będzie można bez przeszkód rozpocząć wszechstronne treningi. – Szkoła z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki szkoleniowe, zwłaszcza w dyscyplinach, które zawsze były znakiem rozpoznawczym regionu, m.in. narciarstwie czy skokach. Dla zapewnienia odpowiednich warunków do treningów przez cały rok młodym mistrzom sportu i przyszłym olimpijczykom hala była niezbędna. Cieszę się, że udało się ją zbudować, uzyskując wsparcie finansowe, bez czego byłoby to bardzo trudne. Nie mam wątpliwości, że taka baza będzie miała ogromny wpływ na rozwój sportowy uczniów – mówi starosta bielski Andrzej Płonka, któremu podlega SMS.
Inwestycja kosztowała ponad 6 mln zł, z czego dwie trzecie stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a resztę pokrywa budżet Powiatu Bielskiego. Dzięki temu w ciągu dwóch sezonów budowlanych powstał cały kompleks, którego główną częścią oczywiście jest przestronna i nowoczesna hala sportowa o długości blisko 40 m. Pozwoli ona na przeprowadzanie treningów zgodnie z planem wyznaczonym przez trenerów.
Nie bez znaczenia dla realizacji rozwoju sportowego młodych zawodników będzie również możliwość skorzystania z zaplecza, jakie powstało w całym obiekcie, m.in. strefy kompleksowej odnowy biologicznej, siłowni, mniejszych sal do ćwiczeń. Zapewnione zostało ponadto pełne zaplecze szatniowo-sanitarne, a także magazyny ze sprzętem.
Do nowego budynku przeniesiony zostanie sekretariat szkoły i gabinet dyrektora, osobny pokój przewidziano dla szkolnych trenerów. Co istotne, dzięki połączeniu z obecnym budynkiem szkoły do nowej części będzie można przejść bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.
Szkołę w pełnej okazałości będzie można zwiedzić 25 września, na kiedy to przewidziano uroczystość 20-lecia SMS, połączoną z otwarciem nowego obiektu. W roku edukacyjnym 2019/2020 prowadzone będzie tu szkolenie sportowe na poziomie licealnym oraz najstarszych roczników szkoły podstawowej z uwzględnieniem dyscyplin zimowych – skoków i biegów narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwa alpejskiego oraz snowboardu.

(Łu)