mural
Foto: Mirosław Łukaszuk. W pobliżu muralu, namalowanego na Szkole nr 2, wkrótce powstanie malowidło na sąsiedniej sali gimnastycznej.

Piąty budżet obywatelski w Jaworzu

Plac zabaw i otoczenie przedszkola nr 2, zaplecze szatniowe „Czarnych”, mural na szkole nr 2, mobilne miasteczko ruchu drogowego, wynajęcie drona do badania powietrza i w końcu warsztaty integracyjne kobiet Jaworza to pomysły, który zyskały największe uznanie wśród głosujących za projektami piątego już Budżetu Obywatelskiego.
W tym roku Gmina Jaworze na projekty mieszkańców w Budżecie Obywatelskim przeznaczyła 150 tys. zł. Na 12 projektów oddano rekordowe 1258 głosów, co stanowi ponad 21 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania, a więc mieszkańców Jaworza powyżej 16. roku życia. – Bardzo cieszy tak duże zainteresowanie udziałem we współdecydowaniu o tym, jak nasze Jaworze ma się rozwijać – mówi wójt.
Na zwycięskie projekty oddano 944 głosy.
– Najwięcej, 361 głosów, zdobył projekt „Bezpieczna droga do przedszkola oraz bezpieczna zabawa w ogrodzie przedszkolnym” Rady Rodziców Przedszkola nr 2, który otrzyma 39 099,39 zł dofinansowania. Projekt składa się z 3 części: przebudowy chodnika przed bramą wejściową, wykonania projektu przebudowy chodnika położonego wzdłuż płotu przy ul. Wapienickiej oraz doposażenia placu zabaw w dodatkowe urządzenia.
– Zakup mobilnego miasteczka ruchu drogowego w ramach projektu „Teoria w praktyce” Rady Rodziców szkoły nr 1 zdobył 292 głosy i otrzyma 35 tys. zł dofinansowania.
– GKS Czarni Jaworze na zaplecze szatniowe za 204 głosy otrzyma 39 950,40 zł dofinansowania. Projekt zakłada wykonanie modułu kontenerowego biurowo-socjalnego z szatniami, niezbędnego do organizowania zawodów sportowych, szkolenia dzieci i młodzieży oraz zachęcania mieszkańców do uprawiania sportu, integracji i prowadzenia zdrowego trybu życia.
– „MuraLOVA szkoła” to projekt Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze wykonania muralu na ścianie sali gimnastycznej, który otrzymał 51 głosów i ostatecznie też 10 tys. zł.
– „Krąg kobiet Jaworza – spotkania i warsztaty integracyjne” otrzymał 43 głosy. Dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł zostanie przeznaczone na integracyjne warsztaty i spotkania, m.in. śpiewu i tańca intuicyjnego, magii oddechu i spokoju, ceramiki, „Zero Waste” – warsztaty upcyklingowo-ekologiczne, malowanie intuicyjne oraz Środowy Cykl 7 warsztatów.
– Na wynajęcie drona specjalistycznego, w celu sprawdzania jakości powietrza i stanu zanieczyszczeń atmosfery na terenie gminy Jaworze grupa mieszkańców otrzyma 10 tys. zł. Za projektem głosowało 36 osób.

(R)

Radoslaw Ostalkiewicz GLORadosław Ostałkiewicz,
wójt gminy Jaworze:

Z czteroletniej perspektywy bardzo dobrze widać, że Budżet Obywatelski to całe spektrum wspaniałych i ciekawych zarazem inicjatyw, które nas – powiem szczerze – z roku na rok coraz bardziej interesują, a nawet zadziwiają. Patrząc na składane propozycje, nie można nie zauważyć, że roczny budżet Gminy to taka skala makro, zaś budżet partycypacyjny pozwala na realizację spraw małych, których załatwienie często może ułatwić mieszkańcom życie na jakiejś konkretnej ulicy czy w danym rejonie. I temu właśnie służy Budżet Obywatelski. Dlatego nie zrezygnujemy z corocznego przeznaczania puli pieniędzy na tego rodzaju inicjatywy, co więcej, będę projekt ten rozwijać i kontynuować. Toteż zapraszam wszystkim mieszkańców do działania.