OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Porozumienie płacowe w FCA

Po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami w środę 8 maja Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” FCA Poland podpisała porozumienia, wprowadzające podwyżki zbiorowe w FCA Poland oraz FCA Powertrain. W obu spółkach wynagrodzenia miesięczne (wraz z premią) wzrastają o ponad 450 zł z wyrównaniem od 1 kwietnia br.
Od wielu miesięcy w spółkach fiata trwał spór o płace. Z tego powodu „Solidarność” m.in. organizowała pikiety pracownicze przed bramami zakładów w Tychach i Bielsku-Białej. – Ludzie mają godnie zarabiać za pracę przez pięć dni i 40 godzin na tydzień, a nie być zmuszani do stałych nadgodzin, rujnujących życie i zdrowie rodzinne – podkreślała nieustannie Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” FCA Poland.
Porozumienie płacowe choć w części realizuje oczekiwania załogi. NSZZ „Solidarność” cały czas podtrzymuje jednak swe żądanie niezwłocznego podniesienia wynagrodzeń za nominalny czas pracy (czyli bez nadgodzin) do oczekiwanego przez załogę poziomu minimum 3.500 zł netto („na rękę”) w przypadku pracowników produkcyjnych, zwiększenie dodatku produkcyjnego do poziomu 200 zł miesięcznie oraz podwyższenie kwoty dodatku zmianowego.

Więcej szczegółów porozumienia: www.solidarnoscfiat.pl.

(NSZZ)