DO WYMIANY scania
Foto: Sławomir Lewczak/Mat. UG Bestwina

Janowice: Samochód na Dzień Strażaka

Podczas gminnych obchodów Dnia Strażaka, co miało miejsce w sobotę 18 maja, nastąpiło uroczyste przekazanie nowego samochodu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach.
Średni pojazd scania p360 trafił do jednostki już w styczniu. Krótko później przeszedł chrzest bojowy podczas wyjazdu strażaków z Janowic w teren, od tego czasu wykorzystywany jest regularnie w trakcie akcji ratowniczych. Nowy wóz nie tylko bowiem prezentuje się efektownie, ale spełnia istotne kryteria, by odpowiednio służyć w działaniach. Pomieści 3 tys. litrów wody, posiada wyciągarkę, maszt oświetleniowy oraz napęd na wszystkie osie.
Samochód oficjalnie poświęcony i przekazany druhom z Janowic został w sobotę 18 maja, gdy w gminie obchodzono uroczyście Dzień Strażaka. Klucze do wozu z rąk wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego odebrali reprezentujący OSP Janowice prezes Zygmunt Łukoś oraz naczelnik Krzysztof Wróbel. Pojazdy strażackie następnie przejechały ulicami Janowic na tereny rekreacyjne. Całość radosnego święta strażackiego zwieńczył festyn, podczas którego nie zabrakło atrakcji dla wszystkich. Dzieci ochoczo korzystały z dmuchańców i malowania twarzy, o oprawę muzyczną zadbały zespół „White-Deere”, kapela „Do Smyczka” oraz DJ Maciek, a uczestnicy wydarzenia delektowali się smakołykami z bogato zaopatrzonego bufetu.
Zakup samochodu był możliwy dzięki środkom z Urzędu Gminy Bestwina na poziomie ponad 380 tys. zł oraz dofinansowań z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz funduszy własnych jednostki. – To kolejny już pojazd, jaki w ostatnich latach przekazany został do dyspozycji jednostek w naszej gminie. Wcześniej zaopatrzone w nowe, bądź używane, ale w bardzo dobrym stanie technicznym, zostały straże w Bestwince, Bestwinie i Kaniowie. Dbamy o funkcjonowanie naszych ochotniczych straży pożarnych w sposób szczególny, pamiętając o tym, że ich działalność bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców – mówi wójt gminy.

(MA)