autobusy lng
Foto: Mirosław Łukaszuk. Podpisanie umowy było okazją do zademonstrowania tego typu autobusów, które obsługują linie w Chrzanowie.

Ekologiczna komunikacja

Umowa na dostawę 26 fabrycznie nowych i ekologicznych autobusów marki Solaris, napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG), podpisana została 3 lipca w siedzibie bielskiego PKS. Z taboru już po jego modernizacji korzystać będą przede wszystkim mieszkańcy powiatu bielskiego.
Pierwsze autobusy klasy „Maxi” o nazwie handlowej Urbino 12 CNG trafią na drogi powiatu już w czerwcu 2020 roku, druga część dostawy zrealizowana zostanie w grudniu. – To jasny sygnał dla mieszkańców, że jest wspólną troską władz poszczególnych gmin oraz powiatu bielskiego, aby dojazd do pracy, szkół czy miejsc rozrywki był dla nich jak najbardziej pewny i komfortowy – stwierdził uczestniczący w wydarzeniu starosta bielski Andrzej Płonka.
Nowe pojazdy będą miały długość 12 m, każdy umożliwi podróż 90 pasażerom, w tym 32 osobom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład zapewnią dwa wejścia, autobusy będą napędzane silnikami gazowymi o pojemności 8,8 l i mocy 239 kW, spełniającymi normę Euro 6. Przekładnia będzie posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Nie zabraknie także systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.
Autobusy mają klimatyzację z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Pasażerowie będą mieli ponadto do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie także monitoringu czuwającego nad bezpieczeństwem pasażerów i kierowców. Trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe o wysokiej rozdzielczości i świecące na biało zadbają o czytelność komunikatów dla pasażerów. W środku znajdą się dwa monitory LCD do prezentacji informacji liniowej. Do tego oczywiście autobusy będą posiadać GPS, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz głosowe zapowiadanie przystanków.
– To autobusy przyjazne środowisku i wytwarzające mniej hałasu. W Unii Europejskiej są traktowane na równi z pojazdami elektrycznymi. Z doświadczenia wiemy, że przez użytkowników są bardzo dobrze odbierane – wyjaśnia Rafał Zajas, dyrektor w spółce Solaris Bus and Coach, która zapewni tak gruntowną modernizację taboru.
Jak podkreśla Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, który został utworzony w 2017 r. do prowadzenia zadań z zakresu transportu publicznego na bazie infrastruktury i taboru PKS w powiecie bielskim, istotna jest nie tylko ilość nowych autobusów, ale też ich jakość. – W dobie współczesnej walki ze smogiem dokładamy swoją cegiełkę do działań wpisujących się w proekologiczne tendencje. Postawiliśmy na pojazdy z najwyższej półki i spełniające wysokie normy. Potrafiliśmy zarazem wypracować kompromis między gminami, aby zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu – mówi Ostałkiewicz.
Wartość projektu pn. „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego Powiatu Bielskiego – zakup taboru autobusowego”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, wynosi ponad 32 mln zł. Dofinansowanie unijne sięga kwoty 22,5 mln zł.

(M)