OSP Grodziec
Foto: Mat. UGJ

Jasienica: Druga nowa strażnica

Strażacki dzwon przekazał wójt Janusz Pierzyna jednostce w Grodźcu jako dar na otwarcie nowej strażnicy. To już druga po mazańcowickiej nowa siedziba OSP w gminie Jasienica.
Uroczystości w sobotę 25 maja przy strażnicy OSP w Grodźcu były jednocześnie okazją do gminnych obchodów Dnia Strażaka. Strażnica w Grodźcu to drugi budynek dla strażaków i gminnej społeczności, jaką w maju Gmina przekazała sołeckim społecznościom. Wcześniej, 4 maja, do użytku oddano budynek w Mazańcowicach. W Grodźcu oprócz miejscowej jednostki OSP w uroczystości wzięli udział również druhowie z pozostałych 11 Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Jasienica, jak też z zaprzyjaźnionych miejscowości – Jaworza i Pogórza.
– Jesteście po dniach ciężkiej pracy, które po raz kolejny udowodniły, że zawsze można na was liczyć, na wasze zaangażowanie i oddanie drugiemu człowiekowi. Bardzo serdecznie dziękuję za to poświęcenie – mówił wójt Janusz Pierzyna do strażaków, którzy w poprzedzających uroczystość dniach walczyli ze skutkami ulewnych deszczów. – Te trudne dni pokazały, jak wsparcie finansowe naszej gminnej społeczności dla strażaków, na sprzęt dla nich, na strażnice i na ich wyszkolenie, są dobrze wydanymi pieniędzmi – dodawał Janusz Pierzyna.
Podziękował również druhom z OSP Grodziec pod kierownictwem prezesa Stanisława Cebulaka za Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. – Serce rośnie, że do służby przygotowują się nowe kadry. Ze spokojem możemy patrzeć w przyszłość – dodawał wójt. Gminne obchody Dnia Strażaka były również okazją do wręczenia odznaczeń dla osób zasłużonych dla pożarnictwa.ZAMIENIC
Budowa strażnicy rozpoczęła się jeszcze w 2017 r., początkowo zaplanowana tylko jako modernizacja połączona z rozbudową. Szybko jednak się okazało, że stan techniczny starego budynku jest dużo gorszy, niż pierwotnie się wydawało, a same fundamenty są dużo słabsze, niż zakładano. Uznano więc, że korzystniej będzie rozebrać całość i postawić budynek od początku.
Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, takie rozwiązanie było tym bardziej konieczne, że budynek obecnie służy nie tylko jako strażnica OSP Grodziec, ale też jako miejsce spotkań całej społeczności sołeckiej, stowarzyszeniom i miejscowym organizacjom. Nad przestronną częścią bojową na parterze z garażami dla dwóch wozów pożarniczych oraz pomieszczeniami do pełnienia służby, powstało obszerne piętro. Na tej kondygnacji jest duża sala szkoleniowa, gdzie można organizować różnego rodzaju spotkania grodźczan na kilkaset osób. Jest tu też kuchnia, a na piętro niepełnosprawnych wwozi winda. Łącznie nowa strażnica liczy 512 mkw., czyli ponad dwukrotnie więcej, niż wcześniej. Całość kosztowała blisko 2,5 mln zł.
Uroczystości zwieńczył festyn strażacki. Poczęstunek dla gości przygotowały panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

(UGJ)