budki
Foto: Mat. Nadleśnictwa Bielsko

Budki dla dzięciołów

Uczniowie Liceum nr 6 z bielskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej wzięli udział w akcji Nadleśnictwa Bielsko i własnoręcznie skręcali budki dla ptaków.
„Dzięcioł” to akcja leśników, która ma za zadanie przygotować miejsca lęgowe w lasach Nadleśnictwa Bielsko jeszcze przed zimą, tak aby na wiosnę ptaki mogły zakładać w nich nowe gniazda. Młodzież z „szóstki” to jedna z kilku grup młodych ochotników, którzy podjęli się zadania przygotowania budek lęgowych, do akcji włączyli się ich młodsi koledzy ze szkół podstawowych nr 1, 10 i 27 w Bielsku-Białej, a także Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, łącznie blisko 200 uczniów.
Co ważne, młodzi ludzie nie tylko zajęli się pracami ręcznymi, ale leśnicy zapoznali ich z zasadami odpowiedniego wieszania budek, prawidłowej ich konstrukcji i wpływie na prowadzenie lęgów przez różne gatunki ptaków.
Jak informuje Nadleśnictwo Bielsko, podczas akcji przygotowano budki typu B, a więc przeznaczone m.in. dla szpaka, bogatki, pleszki, kowalika, krętogłowa, mazurka, wróbla czy jerzyka. Konstrukcje można otwierać, toteż po wylęgu, a przed kolejnym sezonem, budka zostanie opróżniona podczas corocznego jesiennego czyszczenia. Dzięki temu będą mogły z niej skorzystać kolejne ptasie pary.
Systematyczne czyszczenie budek i usuwanie starych gniazd jest niezbędne, gdyż większość ptaków przy kolejnym lęgu nadbudowuje nowe gniazdo na starym, przez co pisklęta znajdują się coraz bliżej otworu wejściowego. Ponadto czyszczenie pozwala zachować odpowiedni poziom sterylności budki.
Budki zostaną zawieszone na drzewach na wysokości ok. 3-5 m. Dzięki pomocy uczniów w lasach Nadleśnictwa Bielsko jeszcze w tym roku zostanie wywieszonych 130 nowych budek. Leśnicy wywieszając budki lęgowe starają się ułatwić ptakom prowadzenie lęgów i przez to zwiększać ich ilość w lesie.

(NB)