smsm otwarcie (3)
Foto: Mat. SMS/Starostwa Powiatowego

Jubileusz, hala, imię…

Okazję do świętowania miała w środę 25 września Szkoła Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach. Mija 20-lecie jej działalności, które zbiegło się z otwarciem nowoczesnej hali sportowej i nadaniem placówce zaszczytnego imienia Polskich Olimpijczyków.
Na wstępie uroczystości, już po odegraniu hymnu państwowego i występie teatralnym uczniów SMS Sportów Zimowych, którzy w ciekawy sposób zademonstrowali dyscypliny uprawiane w placówce, głos zabrał dyrektor szkoły Jarosław Konior. Podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania placówki przed laty, wspierali jej funkcjonowanie i systematyczny rozwój, aż po budowę nowej hali sportowej. Podkreślił, że w szkole stawia się nie tylko na sport, ale troszczy również o edukację młodego pokolenia. – Jesteśmy dumni w szczególności z tego, że nasza szkoła wykształciła i przygotowała do rywalizacji na najwyższym poziomie już 16 olimpijczyków – zaznaczył dyrektor Konior.smsm otwarcie (6)
Wzruszającym momentem była dla wielu zgromadzonych na uroczystości multimedialna prezentacja przygotowana przez samych uczniów. W skrócie pozwoliła ona na ukazanie 20-letniej historii Szkoły Mistrzostwa Sportowego, stacjonującej aktualnie w Buczkowicach.
Jednym z kulminacyjnych punktów było przecięcie wstęgi, które zainicjowało oficjalnie funkcjonowanie nowej hali sportowej. W tej ceremonii udział wzięli: starosta bielski Andrzej Płonka, poseł Jacek Falfus, prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, pierwsza dyrektor szkoły Urszula Śliwa-Gluza oraz obecny dyrektor Jarosław Konior. Następnie poświęcenia obiektu dokonał ks. biskup Piotr Greger.smsm otwarcie (2)
Uroczystość szkolną uświetniło nadanie SMS Sportów Zimowych zaszczytnego imienia Polskich Olimpijczyków. Stosowną uchwałę Rady Powiatu Bielskiego odczytał przewodniczący tego gremium Jan Borowski, który wraz z prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim odsłonił pamiątkową tablicę. – To wydarzenie na stałe zapisze się w historii polskiego sportu. Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki absolwentom szkoły doczekamy się kolejnych olimpijczyków – podkreślił prezes.smsm otwarcie (4)
Zabraknąć nie mogło rzecz jasna podziękowań od szkolnej społeczności dla tych osób, które w największej mierze współpracowały przez lata dla dobra SMS-u. Dyrektor Jarosław Konior docenił starostę Andrzeja Płonkę, posła Jacka Falfusa, prezesa Apoloniusza Tajnera, przewodniczącego Jana Borowskiego, prezesa Andrzeja Kraśnickiego, dyrektor Urszulę Śliwę-Gluza, prezesa Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego Andrzeja Wąsowicza oraz prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej Tadeusza Pilarza.
Słowa uznania oraz okolicznościowe patery otrzymali natomiast olimpijczycy, a w przeszłości podopieczni SMS Sportów Zimowych – skoczkowie narciarscy Tomisław Tajner, Piotr Żyła, Stefan Hula, Rafał Śliż, dwuboiści Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak, Adam Cieślar, alpejczyk Maciej Bydliński, snowboardzistka Zuzanna Smykała oraz biegacze Maciej Staręga, Paweł Klisz, Maciej Kreczmer, Andrzej Nędza-Kubiniec, Agnieszka Szymańczak, Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Kubińska.
W części wystąpień nie brakowało słów uznania dla tak działającej szkoły. Z humorem o jej początkach opowiedziała dyrektor Urszula Śliwa-Gluza. Listy gratulacyjne odczytali m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz reprezentując premiera RP Mateusza Morawieckiego – członek zarządu powiatu bielskiego Barbara Adamska. Zanim wszyscy z radością udali się na zwiedzanie nowego kompleksu sportowo-edukacyjnego złoty medal za zasługi dla ruchu olimpijskiego odebrał starosta Andrzej Płonka.
Warto dodać, że całą uroczystość uświetniła swoją obecnością kadra A polskich skoczków z Kamilem Stochem, Dawidem Kubackim, Jakubem Wolnym i trenerem Michalem Doleżalem na czele.

(M)

smsm otwarcie NIE KONIECZNIEAndrzej Płonka,
starosta bielski:
Te 20 lata funkcjonowania szkoły to długi okres. Doskonale pamiętam, z jakimi trudnościami borykaliśmy się, gdy jako powiat przejmowaliśmy ją i czyniliśmy usilne starania, aby doprowadzić do wydłużenia procesu treningowego.
Dziś możemy szczycić się placówką o najwyższym wymiarze sportowym, szkolącą najlepszych z najlepszych. Bardzo się z tego cieszę, bo w naszym powiecie stawiamy na sport, dostrzegając to, jak jest ważny. Równie istotne jest to, że nie zaniedbuje się tu edukacji. Zdawalności matur na poziomie wyższym aniżeli krajowy można tylko pogratulować uczniom i gronu pedagogicznemu.
Szkoła nosząca już teraz dumnie imię Polskich Olimpijczyków systematycznie zyskuje coraz to lepszą bazę do trenowania. Nowoczesna hala z pełnym zapleczem to inwestycja, której nasza kuźnia talentów bardzo potrzebowała i niewątpliwie młodym zawodnikom będzie ona dobrze służyła.

smsm otwarcie (1)