OSP wieszczeta
Foto: Mat. UG Jasienica. Elewacja budynku strażnicy w Wieszczętach została już ocieplona.

Strażnica w Wieszczętach w remoncie

Rozpoczęła się termomodernizacja kolejnego obiektu użyteczności publicznej – strażnicy OSP w Wieszczętach.
Przypomnijmy, że strażnica OSP Wieszczęta jest jednym z sześciu obiektów użyteczności publicznej, jakie w tym roku przechodzą gruntowny remont związany z termomodernizacją. Wcześniej zostały wykonane filie Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy i Bierach, a także szkoła w Wieszczętach, modernizacje przechodzą również strażnice OSP w Rudzicy i Świętoszówce. – Te remonty pozwalają poprawić stan techniczny budynków, a co za tym idzie warunki, w jakich korzystają z nich mieszkańcy naszych sołectw. Trzeba przypomnieć, że wiele z obiektów, jak choćby strażnica OSP Wieszczęta, nie pełnią tylko jednej roli, jednostki straży, ale służą również jako miejsce spotkań wielu stowarzyszeń oraz społeczności całych miejscowości. Prace umożliwiają jednocześnie osiągnięcie oszczędności, związanych z instalacją nowoczesnego ogrzewania, a tym samym – co równie istotne – ograniczają zanieczyszczenie powietrza w naszej gminie – mówi wójt Janusz Pierzyna.
Elewacje budynku strażnicy OSP Wieszczęta są właśnie ocieplane materiałem izolującym. Zakres prac przewiduje dodatkowo docieplenie ścian fundamentowych, dachu, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto wymianę parapetów, obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych. Przy okazji inwestycji zostanie wykonany także remont schodów, krat okiennych i tzw. spoczników przed wejściem.
Roboty obejmą również pomieszczenie kotłowni, zainstalowanie nowego kotła gazowego kondensacyjnego jako źródła ogrzewania pomieszczeń, zaś dla użytkowania ciepłej wody powstanie zbiornik o pojemności 300 l. Z wymianą kotła wiąże się także wykonanie instalacji gazowej oraz centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami. Przebudowana zostanie też instalacja wody ciepłej i cyrkulacji. Warto dodać, że ciepło będzie pochodziło również z zamontowanej na budynku instalacji fotowoltaicznej, składającej się z 12 paneli o mocy 250 W każdy. Prace potrwają do połowy listopada, ich koszt wyniesie 649 tys. zł. Jak podkreśla wójt, przy okazji remontu dodatkowo dokonano wymiany instalacji elektrycznej na nową, co kosztować ma następne 180 tys. zł.

(UGJ)

Janusz PierzynaJanusz Pierzyna,
wójt gminy Jasienica:
Podjęliśmy się w tym roku termomodernizacji sześciu budynków użyteczności publicznej, wykorzystując możliwości dofinansowania z różnych źródeł. Nie są to pierwsze gruntowne modernizacje obiektów gminnych, jakie przeprowadzamy w ostatnich latach, sukcesywnie bowiem poprawiamy stan techniczny kolejnych budynków. Chcę podkreślić, że w skład naszej gminy wchodzi 14 sołectw i wszędzie są obiekty niezbędne dla funkcjonowania naszej społeczności.
Cieszy to, że coraz więcej z nich spełnia wysokie wymagania, jakie stawiają współcześni użytkownicy. Stają się nowoczesne, niektóre – to również przykłady z ostatnich lat – powstają właściwie od nowa, zastępując mniejsze i mało funkcjonalne. Dzięki temu finansowemu wysiłkowi mamy obiekty dobrze służące nam wszystkim. Co również cieszy, nie stoją one puste, lecz są stale wykorzystane.
Ten proces modernizacyjny jeszcze trwa i choć potrzeby w dalszym ciągu są widoczne, to nie mamy się czego wstydzić. Tak wiele na użytek mieszkańców w naszej historii jeszcze nie budowano.