Radecznica
Foto: Andrzej Kondrat. Chwilą ciszy zebrani oddali hołd bohaterom walczącym o wolność i niepodległość.

Z wizytą w Radecznicy

Pięćdziesięcioosobowa delegacja Gminy Wilamowice przybyła 27 września do Radecznicy w województwie lubelskim, aby na miejscu pochówku płk. Mariana Pilarskiego uczcić jego pamięć.
Do wsi w powiecie zamojskim delegacja z Wilamowic przybyła nieprzypadkowo. Pułkownik bowiem pochodził z Pisarzowic, gdzie urodził się w 1899 r. Był działaczem podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego, komendantem Obwodu Zamojskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz dowódcą II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. Pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego. W 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Mariana Pilarskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Z delegacją do Radecznicy przybyły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Ochotniczej Straży Pożarnej i górników z Pisarzowic oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i oświaty. Delegacja odwiedziła Bazylikę św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, gdzie w jej krypcie spoczywają szczątki zmarłego pułkownika Pilarskiego. Proboszcz pisarzowickiej parafii ks. Janusz Gacek odprawił mszę św., a dyrektor IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik w prezentacji multimedialnej omówił dotychczasowe działania związane z pracami poszukiwawczymi ofiar totalitaryzmu.
Przy grobie zmarłego pułkownika symboliczną wiązankę kwiatów złożyli burmistrz Wilamowic Marian Trela wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Kudłacik oraz byłym sołtysem Pisarzowic Stanisławem Peszelem. Chwilą ciszy zebrani oddali hołd bohaterom walczącym o wolność i niepodległość.

(MJ)