figura po renowacji
Foto: Sławomir Lewczak/Mat. UG Bestwina

Figura z Bestwiny jak nowa

Znajdująca się przy ulicy Kościelnej w Bestwinie, a pochodząca z XVIII wieku figura św. Jana Nepomucena, odzyskała w następstwie prac renowacyjnych swoją historyczną formę.
Przez pół roku pracownia konserwacji dzieł sztuki Joanny Borek-Firlejczyk realizowała prace składające się z kilku etapów. Wpierw wykonano niezbędne badania technologiczne, które pozwoliły na ustalenie stanu oryginalnego figury. Statuę poddano następnie impregnacji wzmacniającej i odsalaniu, miejsca pęknięć sklejono oraz zszyto stalowymi prętami. Powstał nowy, betonowy fundament, a ubytki wypełniono kitami mineralnymi. Piaskowiec powrócił dzięki temu do swojej naturalnej barwy. Już na finiszu osadzono miedzianą aureolę z pięcioma gwiazdami, które według podań nawiązują do zapalenia się ich na niebie podczas odnalezienia ciała męczennika w Wełtawie. Jednocześnie uporządkowany został teren wokół figury wraz z nasadzeniem roślin.
Figura św. Jana Nepomucena w gruntownie odnowionej wersji została już poświęcona. Obiekt autorstwa nieznanego artysty, wykonany w 1786 roku, wpisany jest obecnie do Gminnej Ewidencji Zabytków. Jego ostatnia renowacja wpisuje się w realizację Gminnego Programu Ochrony nad Zabytkami na terenie Gminy Bestwina na lata 2018-2022, wdrażanego przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. – Również kolejne podobne miejsca, a na terenie naszej gminy jest ich sporo, będą systematycznie odnawiane – zapowiada wójt Bestwiny Artur Beniowski.

(M)