motylarnia DO WYBORU (1)

Motylarnia w Jaworzu w połowie roku

Rozpoczęła się wyczekiwana budowa motylarni w Jaworzu, która za kilka miesięcy stanie się kolejną atrakcją gminy.
Nowy obiekt powstaje w sąsiedztwie Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, z którym będzie połączony poprzez specjalny tunel. Motylarnia to częściowo przezroczysty namiot sferyczny o średnicy ok. 10 m, w którym umieszczone zostaną okazy, a więc ok. 400 motyli tropikalnych i rodzimych, ponadto straszyki, chrząszcze i modliszki oraz mrówki. Znajdzie tu swoje miejsce także unikatowa roślinność. Całość inwestycji przeprowadzona zostanie tak, aby zapewnić warunki odpowiednie dla rozwoju. Namiot wyposażony będzie w klimatyzatory, w środku staną m.in. inkubatory dla larw, dzięki czemu odwiedzający oglądać będą mogli kolejne etapy rozwoju motyla.
Motylarnia ma być gotowa do końca czerwca, a wybudowana zostanie ze środków z budżetu gminy oraz dofinansowania z Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina”. W niedalekiej przyszłości ma stać się kolejną turystyczną atrakcją Jaworza. Będzie to zarazem jedno z miejsc strategicznych w koncepcji powstającego na terenie gminy Centrum Edukacji Ekologicznej, obejmującego również pobliskie Muzeum Fauny i Flory oraz tereny zielone we wschodniej części Parku Zdrojowego.
Jak podkreśla wójt Radosław Ostałkiewicz, takie działania realizowane na terenie gminy są przemyślane. – Przed kilku laty w Jaworzu powstało innowacyjne Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, teraz przyszła właściwa pora, aby jego działalność zdywersyfikować. Miejsce to musi żyć, a motylarnia, jakiej w tym regionie nigdzie nie ma, niewątpliwie przyczyni się do podniesienia atrakcyjności Jaworza. To także w istotnej mierze wpisuje się w edukację młodego pokolenia mieszkańców naszej gminy – zaznacza wójt.

(RA)