ZAMIANA NA CZOLE Wilamowice widok

Wilamowice: Walka o czyste powietrze

Mieszkańcy gminy Wilamowice otrzymają w najbliższym czasie informację dla właścicieli domów o obowiązkach odnośnie ogrzewania.
Jak wyjaśnia burmistrz Marian Trela, całościowa informacja została zamieszczona na przygotowanej przez Urząd Gminy w Wilamowicach specjalnej ulotce. – Wyliczamy wszystkie obowiązki związane z kotłami i używaniem opałów, aby mieszkańcy mieli możliwość dostosowania się do przepisów – mówi burmistrz.
Powszechnie wiadomo, że na terenie województwa śląskiego obowiązuje od ponad dwóch lat „Uchwała antysmogowa”, która zabrania używania paliw złej jakości. Ale już z wymienieniem zabronionych do palenia produktów pojawiają się wśród użytkowników problemy. Dlatego w informacji do mieszkańców zostały one wskazane, to: węgiel brunatny, muł, flot oraz wilgotne drewno.
Z tych samych powodów w ulotce wymienione zostały terminy – co ważne, liczone od momentu uchwalenia przepisów, a więc 1 września 2017 r. – wymiany starych kotłów. Czasu nie pozostało zbyt wiele, m.in. do końca 2021 r. należy wymienić kotły mające ponad 10 lat, a do końca 2027 r. – wszystkie urządzenia, które nie mają 5 klasy wydajności.
„Sprawdź datę produkcji i klasę kotła węglowego. Jeśli nie jest to kocioł klasy 5 lub Ecodesign masz obowiązek go wymienić!” – czytamy w ulotce. Urząd przypomina o konieczności dokonania zmian również w przypadku kominków. Jednocześnie w ulotce zostały zawarte informacje o możliwości pozyskania dofinansowania do wymiany pieców i termomodernizacji budynków. W zależności od dochodów można uzyskać nawet 90 proc. zwrotu kosztów wymiany kotła.
Burmistrz Marian Trela przypomina, że w Gminnym Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego, Informacji i Edukacji przy ul. Paderewskiego 3 w Wilamowicach działa punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje związane zarówno z obowiązkami, jak i możliwościami dofinansowania. W razie wątpliwości można zadzwonić pod numer: 33 812 94 65.

(Łu)

Marian Trela MALEMarian Trela,
burmistrz Wilamowic:
Nasza akcja informacyjna ma na celu przede wszystkim przypomnieć o przepisach dotyczących używania kotłów węglowych i walki z niską emisją. Liczymy, że uda się wiedzę na ten temat uporządkować, dzięki czemu mieszkańcy naszej gminy będą mieli okazję zaplanować swoje działania na tym polu.
Kolportujemy ulotkę, bo mimo tego, że o walce z niską emisją wiele mówi się od kilku lat, to tak naprawdę nawet najważniejsze szczegóły często umykają, np. czym dokładnie wolno palić w piecach węglowych i kiedy upływa termin wymiany starych kotłów. Jako społeczeństwo robimy postępy w walce z niską emisją, ale ciągle wiele pozostało do zrobienia. Bez wspólnych działań likwidację najbardziej szkodliwego smogu trudno będzie osiągnąć.