fot. OSP Świętoszówka
Foto: OSP Świętoszówka. Nowy wóz marki Renault OSP Świętoszówka

Jasienica: Nowe strażackie wozy

O trzy samochody strażackie, w tym dwa fabrycznie nowe, wzbogaciły się gminne jednostki OSP.
– Pojazdy znacząco poprawią możliwości naszych druhów ochotników w niesieniu pomocy, zarówno w zabezpieczeniu przeciwpożarowym, jak i w zakresie ratownictwa, przede wszystkim drogowego – wyjaśnia Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica, a zarazem prezes gminnego Związku OSP.
Jednostka w Rudzicy wzbogaciła się o fabrycznie nowy wóz strażacki marki Scania P320. Auto o pojemności silnika 9,3 litrów należy do średnich wozów ratowniczo-gaśniczych, ma napęd na cztery koła, sześcioosobową kabinę, dwuzakresową autopompę marki Godiva P2A2010 o wysokiej wydajności, działko dachowe i powiększony zbiornik na wodę. Na zakup z budżetu Gminy Jasienica wyłożonych zostało blisko 470 tys. zł, po 200 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kolejne 50 tys. z Wojewódzkiego Funduszu, a 10 tys. zł stanowiły środki własne strażaków z Rudzicy. Łącznie pojazd kosztował 930 tys. zł.
Z kolei do OSP w Świętoszówce trafił pojazd marki Renault D16, również określany jako średni samochód ratowniczo-gaśniczy. To także auto fabrycznie nowe, uterenowione, z sześcioosobową kabiną. Wyposażone zostało w moduł zarówno gaśniczy, jak i ratownictwa drogowego. Ma zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów i osobny na środek pianotwórczy o pojemności 300 l. Również wyposażone zostało w dwuzakresową autopompę marki Godiva P2A2010 o wysokiej wydajności i działko dachowe. Ten wóz kosztował ponad 821 tys. zł, z czego z budżetu Gminy Jasienica pochodzi ponad 361 tys. zł, z MSWiA – 70 tys. zł, z fundusz Komendy Głównej PSP 100 tys. zł, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – 50 tys., zaś Narodowego – 240 tys. zł.
Z kolei dla jednostki OSP w Jasienicy wójt pozyskał z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej bogato wyposażony wóz wsparcia technicznego marki Mercedes. Dysponuje ono tzw. HDS do podnoszenia roztrzaskanych aut, a także całym specjalistycznym wyposażeniem do ratownictwa drogowego. – Nasz gminny system ratownictwa jest mocno związany również z bezpieczeństwem na międzynarodowej drodze ekspresowej S52. Wzbogacenie naszego taboru pojazdów o samochód wsparcia technicznego znacznie ułatwi i przyspieszy udzielanie pomocy w razie wypadków drogowych zarówno na ekspresówce, jak i drogach naszej gminy – mówi wójt.

(UGJ)

Foto: OSP Rudzica. Nowy wóz marki Scania strażaków z Rudzicy.

fot. OSP Rudzica