Sport_pilka nozna
Foto: Mat. UG Jaworze

Jaworze: Sport bardzo ważny

Coraz większe grono osób uprawiających sport, w szczególności dzieci i młodzieży, daje się zauważyć w Jaworzu. Takiego zainteresowania nie byłoby bez przychylności i wsparcia ze strony Gminy.
Początek roku przyniósł rozstrzygnięcie konkursu na prowadzenie działań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz takich inicjatyw, które w największym stopniu służą młodemu pokoleniu mieszkańców gminy. I tak środki na poziomie 35 tys. zł przyznane zostały dla Gminnego Klubu Sportowego Czarni na organizację klubowego jubileuszu, kolejnej edycji pikniku „Zdrowo, bo sportowo”, a także zajęć sportowo-rekreacyjnych promujących zdrowy styl życia. Kwotę 25 tys. zł przydzielono Stowarzyszeniu Opatrzność na rodzinną parafiadę w Jaworzu. Dotację w wysokości 22 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Bieg po Zdrój, organizujące od kilku lat cieszący się olbrzymim powodzeniem bieg. Z kolei nieco ponad 16 tys. zł trafiło do Uczniowskiego Klubu Sportowego Goruszka, który zapewnia dzieciom i młodzieży z jaworzańskich szkół zajęcia wpływające na ich fizyczny rozwój oraz zdrowy tryb życia. 10 tys. zł to wsparcie dla UKS Dziesiątka na szkolenie młodych adeptów w łucznictwie, zaś po 8 tys. zł uzyskały Stowarzyszenie Liga Morska i Rzeczna w związku z realizacją zadania „Jaworzańscy ligowcy na polskich wodach” oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska na tegoroczne półkolonie dla dzieci.
Rozstrzygnięty został ponadto konkurs na realizację zadania dotyczącego sprzyjania rozwojowi sportu. Dotację w kwocie 130 tys. zł na projekt „Rozwój fizyczny dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz promocja kultury fizycznej poprzez prowadzenie zorganizowanych form szkolenia sportowego, rozgrywek ligowych lub imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym” otrzymał GKS Czarni. Największy klub w Jaworzu zorganizuje dzięki temu m.in. treningi piłkarskie dla grup wiekowych od przedszkolaków po seniorów, zajęcia piłki siatkowej, jak również sprzyjające upowszechnianiu aktywności fizycznej z osobami dorosłymi włącznie.
Tak znaczące środki, które w Jaworzu przekazywane są na sport i rekreację, dziwić nie mogą. Zwłaszcza, gdy spojrzymy na coraz bardziej liczne przedsięwzięcia na terenie gminy. GKS Czarni z roku na rok systematycznie się rozwija. W czołówce ligi okręgowej plasuje się piłkarska drużyna seniorska, a szkoląca młodych adeptów tej dyscypliny Black Football Academy obejmuje już ponad 200 zawodników w różnym wieku. Klub postawił także na sekcję siatkówki dziewcząt, która okazała się jak najbardziej trafionym pomysłem.
Również inne jaworzańskie kluby cechuje spora aktywność. Dla przykładu UKS Goruszka planuje zwiększyć zainteresowanie mieszkańców tenisem stołowym i są na to duże szanse. Kiedy bowiem przy okazji Święta Niepodległości w ub.roku przeprowadzono turniej pingpongowy chętnych do gry w różnym wieku pojawiło się mnóstwo.
Sport_halaOgromne znaczenie dla rozwoju tego rodzaju działań w gminie miało powstanie nowej hali sportowej. Już od pierwszych dni po jej otwarciu, czyli połowy czerwca 2018 roku, zaczęła tętnić życiem. Korzystają z niej przede wszystkim kluby z Jaworza, ale nie tylko. Odbywają się tu zajęcia wychowania fizycznego – tak dla uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2, jak i SP nr 1. Podopieczni tej placówki w środy i piątki są do hali dowożeni autobusem, co finansowo zabezpiecza gmina. Swoich zwolenników znalazła szybko Jaworzańska Liga Futsalu. Niebawem ruszyć mają natomiast zorganizowane zajęcia w ramach sekcji wspinaczkowej. Specjalna do tego ścianka znajduje się od początku na wyposażeniu obiektu. Inną z form aktywności z tendencją rozwojową jest szkółka baletowa dla dziewczynek, zainicjowana w jaworzańskiej „dwójce”.
Nie sposób nie wspomnieć o regularnie trenujących w Jaworzu reprezentantach amp futbolu. To rodzaj piłki nożnej z udziałem zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej. Zajęcia także dla dzieci i młodzieży są następstwem trwającej już od kilku lat współpracy gminy z ekstraklasowym klubem Kuloodporni z Bielska-Białej.
Nad całością przedsięwzięć związanych ze sportem i rekreacją czuwa obecnie w Jaworzu Wydział Sportu Urzędu Gminy, który utworzony został w ślad za budową hali. Również na jego funkcjonowanie samorząd zabezpiecza niezbędne środki w budżecie. Do tego dochodzą inwestycje w infrastrukturę, które każdego roku są realizowane. W ub.roku gruntownie zmodernizowany został kompleks przy ulicy Koralowej, drużyny tu trenujące korzystają już m.in. z komfortowego zaplecza szatniowo-sanitarnego. Najbliższe plany przewidują z kolei oświetlenie terenu rekreacyjnego przy starym basenie w Jaworzu.

(MA)

hala GLOWKARadosław Ostałkiewicz,
wójt gminy Jaworze:
Od kilku dobrych lat działania szeroko wpisujące się we wszelaką aktywność fizyczną są w gminie Jaworze bardzo poważnie traktowane. Staramy się na miarę możliwości stwarzać dogodne warunki naszym mieszkańcom i zachęcać ich do tego, aby sport chcieli uprawiać. Wcale nie mówimy tu o sporcie zawodowym, ale tym powszechnym, propagowanym już od najmłodszych lat.
Niewątpliwym strzałem w dziesiątkę okazała się w tym względzie budowa hali, która zdaje się być skrojona właśnie na miarę naszych potrzeb. Praktycznie każdego dnia od rana do wieczora można napotkać tu osoby w różny sposób zażywające sportu. Takie też było założenie, aby z obiektu korzystali przede wszystkim jaworzanie, a idea sportu wszechstronnego znajdywała przełożenie na zdrowsze społeczeństwo.
Co może w tym wszystkim cieszyć szczególnie, to dające się zauważyć inklinacje do spędzania czasu na fizycznej aktywności wśród młodego pokolenia. Chętnie uprawiana jest piłka nożna, ale także tenis stołowy, siatkówka, koszykówka czy łucznictwo, coraz częściej również choćby sporty walki. Tak obranego kierunku nie zamierzamy zaniechać, stąd pokaźne środki z budżetu, które trafiają do klubów sportowych, stowarzyszeń i innych organizacji działających w Jaworzu.