konkurs energetyczny

Zaproszenie do Konkursu Energetycznego

Organizatorzy, w tym podbielska Gmina Jaworze, zapraszają do udziału w XII Krajowym Konkursie Energetycznym.
Będzie to już dwunasta edycja Krajowego Konkursu Energetycznego im. profesora Jacka Malko, przebiegającego pod hasłem „Wszystko zależy od energii!” – Już kilka lat temu włączyliśmy się w przygotowanie tego konkursu, wspieraliśmy nasze miejscowe Stowarzyszenie Jaworze Zdrój, gościliśmy laureatów podczas rozdania nagród. Wspólnie z organizatorami uznaliśmy, że nasza miejscowość w otoczeniu Beskidów stwarza świetną atmosferę dla imprez promujących zagadnienia nowoczesnej energetyki, przyjaznej dla klimatu – mówi wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz. Jako partner Jaworze uczestniczy w organizacji konkursu po raz szósty, a po raz trzeci będzie gospodarzem zwieńczającej wydarzenie imprezy.
Do konkursu zapraszani są uczniowie i studenci z zacięciem badawczym, którym nieobca jest problematyka energetyki. Konkurs ma na celu przyczyniać się do budowania społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie poprzez aktywizację jego młodej, zdolnej i ambitnej części do poznawania zasad racjonalnego zarządzania energią oraz środowiskiem. – Chcemy dotrzeć do młodzieży myślącej kreatywnie, nieszablonowo, mającej odwagę spojrzeć krytycznie na problemy współczesnej energetyki i zaproponować własne rozwiązania – mówi dr Halina Tomczyk-Rechul, autorka idei konkursu. Radosław Ostałkiewicz liczy, że także wśród młodzieży z Jaworza, jak prawie każdego roku, znajdą się osoby zainteresowane niełatwą przecież tematyką.
Uczestnicy mają za zadanie przygotować pracę konkursową w formie rozprawki lub projektu, podejmującej jedno z zagadnień: Widok z przyszłości: Polska 2050 neutralna klimatycznie – jak to zrobiliśmy? Rola kogeneracji i OZE w realizacji zadań gmin do 2030 roku, Jak do 2050 roku uniezależnić się w Polsce od paliw kopalnych w energetyce i ciepłownictwie? Inteligentny odbiorca energii – co powinien robić, aby racjonalnie korzystać z energii elektrycznej i ciepła? Jak zmieni się nasze codzienne życie, gdy większość samochodów będzie elektryczna i/lub autonomiczna? Kryzys klimatyczny – globalny problem, lokalne rozwiązania.
Prac konkursowe oceni jury złożone z naukowców i praktyków ze świata energetyki, a szczególnie wysoko cenione będą nieszablonowe podejście oraz wartość badawcza nadesłanych projektów.
Organizatorami XII edycji konkursu są Fundacja Świadomi Klimatu oraz Stowarzyszenie Jaworze Zdrój, Gmina Jaworze jest partnerem strategiczny. Szczegóły na stronie: jaworze.pl.

(DCz)