nakretki kozy
Foto: Mat. UG w Kozach

Kozy: Nakrętki pomogą dzieciom

Przed Urzędem Gminy w Kozach ustawiony został początkiem kwietnia duży kosz w kształcie serca. Wrzucać do niego można nakrętki, akcja ta ma swój bardzo ważny cel.

Każdy z mieszkańców może umieszczać w specjalnym koszu plastikowe nakrętki po wodzie mineralnej, napojach, sokach, butelkach z chemią gospodarczą czy kosmetykami. Docelowo zamienią się one na pieniądze, gdyż zbiory przekazane rodzicom lub opiekunom dzieci ze szczególnymi potrzebami, zostaną odkupione przez firmy recyklingowe. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczane będą na rehabilitację dzieci oraz zakup specjalistycznego sprzętu.

– Nakrętki, które na co dzień trafiają przecież do śmietników, możemy zamienić w konkretne wsparcie finansowe. Przy okazji wzmocni się nawyk segregacji odpadów wśród mieszkańców naszej miejscowości – mówi Justyna Kudelska ze Stowarzyszenia Kozianki, pomysłodawczyni akcji „Serce na nakrętki” we współpracy z Gminą Kozy.

Warto zaznaczyć, że pomysł na ponowne wykorzystanie zużytych nakrętek narodził się w Bułgarii, skąd został przeniesiony do Polski. W inicjatywę chętnie zaangażowała się koziańska społeczność, m.in. lokalny artysta Dariusz Fluder wykonał duże czerwone serce z widocznym lokalnym akcentem. (JK)