woz Swietoszowka
Foto: Mat. UG Jasienica. Wójt Janusz Pierzyna wraz ze strażakami OSP Świętoszówka przy nowym wozie.

Świętoszówka: Nowy wóz bojowy

Rozbudowano garaże w OSP Świętoszówka z myślą o nowym wozie ratowniczo-gaśniczym marki Renault D16, który trafił już do jednostki.

Na przełomie roku został kupiony dzięki dofinansowaniu, jakie wójt Janusz Pierzyna pozyskał ze źródeł zewnętrznych. Fabrycznie nowy, uterenowiony samochód, z sześcioosobową kabiną, wyposażony został w moduł zarówno gaśniczy, jak i ratownictwa drogowego. Ma zbiornik na wodę o pojemności 3,5 tys. litrów i osobny na środek pianotwórczy o pojemności 350 l. Również posiada dwuzakresową autopompę marki Godiva P2A2010 o wysokiej wydajności i działko dachowe.

Samochód kosztował ponad 821 tys. zł, z czego z budżetu Gminy Jasienica pochodzi przeszło 361 tys. zł, z MSWiA – 70 tys. zł, z funduszu Komendy Głównej PSP – 100 tys. zł, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – 50 tys. zł, zaś Narodowego – 240 tys. zł.

Warto przypomnieć, że na przełomie roku do jednostki z OSP w Rudzicy trafił także fabrycznie nowy wóz strażacki marki Scania P320, również z dofinansowaniem zewnętrznym. Łącznie pojazd kosztował 930 tys. zł. Z kolei OSP Jasienica otrzymała wóz wsparcia technicznego marki Mercedes z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. (UGJ)

 

Dwie strażnice w konkursie

Dwa budynki strażnic z gminy Jasienica – w Mazańcowicach i Grodźcu – trafiły do finału Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Trzecim obiektem w konkursie jest ośrodek zdrowia w Mazańcowicach.

W konkursie, podsumowującym 2019 rok, biorą udział zeszłoroczne inwestycje. – Zgłosiliśmy te obiekty, gdyż mogą być przykładem zaradności i gospodarności, jaką cechujemy się na Śląsku Cieszyńskim. Zbudowaliśmy je z własnych, zaoszczędzonych pieniędzy, aby służyły całej społeczności gminy Jasienica – mówi wójt Janusz Pierzyna.

W ub.roku oprócz zakończenia budowy strażnic w Mazańcowicach i Grodźcu, trzy inne: w Świętoszówce, Rudzicy i Wieszczętach, przeszły gruntowną termomodernizację. Wójt Janusz Pierzyna po konsultacjach ze strażakami i sołeckimi społecznościami zlecił w tych obiektach dodatkowe prace, podnoszące stan techniczny strażnic. Warto też przypomnieć, że ruszyła budowa nowej strażnicy OSP Jasienica.

DCIM100MEDIADJI_0046.JPG

OSP-Grodziec RAZEM

W ub.roku oddano do użytku dwie nowe strażnice: w Mazańcowicach i Grodźcu.